Добре дошли, Гост
Username: Парола: Запомни ме

ТЕМА: Садизъм, жестокост, насилие - защо?

Садизъм, жестокост, насилие - защо? 20 Апр 2009 19:38 #995

• Орлин Баев
  • Орлин Баев's Avatar
Писах коментар на една статия от този сайт: за едно коте без долна устна и стрела от арбалет, висяща от него с дни и подминавано от \"Разумните човеци\". Но накрая спасено - хепи енд :). Коментарът обаче не се публикува, не знам защо. Затова го слагам тук. Може защото е по-дълъг... Но това е много малка част от това, което може да се каже за насилието, за източника му и за един по-различен свят, за който може не самно да се мечтае, но в който да се живее. Свят на човещина и осъзнато сърдечно присъствие на тази земя...!

\"Животът е живот, а смъртта е част от него... Но дали родителите на подобни дечица арбалетчици заслужават въобще да бъдат наречени хора? Аз не бих ги определил като такива! От къде идва това все по-разстящо насилие наоколо ни, защо става все по-откровено садистично и античовечно? Какви потребности задоволява в садистите, които го вършат? Дълга тема...
Чувал съм много пъти как някой казва: По-мъчно ми е да видя животно как страда отколкото човек! - преди се чудех как така? Животните в интерес на голата истина са далеч по-хармонични и свързани с Природата същества. Природата земна и природата на живота! като сравни човек естественото поведение на животните - хищници и човешката садистична болна жестокост, изразът Постъпва като звяр! всъщност се отнася до човека и няма нищо общо с животните! Човешката жестокост е недостижима за кое да е животинче. Тя винаги е израз или на психопатия - социална, нарцистична, параноична или на дълбока комплексираност. Дълбока неувереност, невъзможност за нормален израз на здравата първична естествена агресия. Здравата агресия се проявява в здрава амбиция, общуване и социализация, творчески устрем и решаване на задачи. Агресия, която обаче се трупа се превръща в болна, вторична агресия: садизъм! Разбира се, детенцата простреляли котето с арбалета си играчка са пример не за болна агресия, а за психопатията на възпитаващите ги родители, станала тяхна собствена.
Агресия е имало винаги на този свят. Тя е нещо нормално. В човешкото стадо обаче тя често е извратено болна. В съвременното общество садизмът, насилието и съзнателното убийство буквално се издига в култ. Малко са филмите, в ролят ана добрия герой на които не играе таен агент, специално обучен убиец, спокойно терминиращ жертвите си. Убиващ с лекотата на натискане на бутон в електронна игра. Електронните игрички на военна или комбат тематика са хиляди. детето от най-ранна възраст е буквално сугестирано: натисни спусъка и убий. За мозъка разлика между виртуалното и актуално действие няма!
Възможно е да бъда обвинен в мекушавост, но всеки път когато чуя писъка на умиращо от глад коте някъде и сърцето ми се къса. Разкъсва се от всяко поредно насилие, разказвано по новините. Не само военните, но тези градските, дискотечните и улични вендети. Наречи го мекушавост ако искаш. Но може и да е просто съзнание за все по-нарастващото подивяване на това човечество. Подивяване и оскотяване успоредно с техническото развитие. Оказва се, че последното няма нищо общо с моралното и душевното! Нищо!
Да, боли ме да прочета за едно такова коте. Боли ме и от спомена на онова коте, което бях видял като третокласник на един стадион във Варна - драно и изгорено живо, изтезавано съзнателно и систематично, бавно и студено жестоко с цел изцеждане на максимална болка и ужас от невинните му избодени очички. Съществата, които вършат това, са категоризирани като хора. Аз не бих ги нарекъл дори чудовища, защото е слаба дума. Боли ме ужасно и при спомена за онова коте, в казармата един стар войник бавно уби начупвайки го пред нас младите войници - за назидание и демонстриране на силата и мъжествеността си. Боли ме за всяка болка на този свят - не за естествената болест и смърт, а за човешката психопатична жестокост! Да, боли ме. Защото имам сърце, живо сърце! Това е само много малка част от това, което ми напира да кажа...

Разбира се, нещата са по-оптимистични, отколкото понякога си мислим! Картината на сегашното развитие на човечеството вероятно поставена в една по-голяма картина на цялостното му бъдеще развитие е много по-хармонична! Така казват мъдрите!\"
Администраторите са забранили публикуването за гости.

Отг: Садизъм, жестокост, насилие - защо? 20 Апр 2009 20:19 #996

• Kamino
  • Kamino's Avatar
  • Administrator
  • Юлияна Шапкарова
  • Thank you received: 54
Много се извинявам за коментара. Нещо се е случило вероятно в системата и той се е изгубил, защото сега прегледах всички коментари в администрацията няма такъв, който да не е публикуван. Причината не е в това, че е дълъг, нещо друго се е случило.
А иначе това, което сте написали е толкова вярно и същевременно тъжно. Човешката жестокост е безгранична, а лошото е, че ни залива отвсякъде и сякаш започваме да претръпваме, ставаме безразлични.

Ако разрешите ще публикувам материала като статия. Форума е малко посещаван в сайта ще могат повече хора да прочетат вашата статия, а също и да коментират ако желаят. Ако не им е безразлично. Лично мен снимката на малтретираното коте ме разтрои много затова и публикувах материали и в този сайт и в Шехерезада. Цитирала съм и психопати, които считат секса с животни за нормален. Какво да кажа? Понякога човек не е безразличен, но е толкова покъртен, че няма думи, за да коментира.
Незная какви психологически проучвания се правят по повод на ескалиращата жестокост, но сигурно има някакво обяснение.
Журнал Психея
Юлияна Шапкарова - консултант-терапевт. Емоционални, семейни, професионални проблеми. 0889 42 04 42 ;Този имейл адрес е защитен от спам ботове. Трябва да имате пусната JavaScript поддръжка, за да го видите.

Отг: Садизъм, жестокост, насилие - защо? 20 Апр 2009 20:46 #997

• Орлин Баев
  • Орлин Баев's Avatar
Да, публикувайте го. махнах кавичките обаче, защото ги махнах - около тях ми излизаха скоби всеки път като пробвах да публикувам и помислих, че тези знаци пречт на качването. :)

Според мен прекалената фиксация в студения разум и откъсването на сърдечната връзка с цялото са причина за насилието. Дълга и болезнена тема!

Отг: Садизъм, жестокост, насилие - защо? 26 Юни 2009 13:59 #1001

• Black Wolf
  • Black Wolf's Avatar
  • Senior Boarder
  • Thank you received: 8
Четейки горното, направо се просълзих! Ред сълзи, два сополи. Направо напълних кошчето с кърпички, салфетси и 2-3 рула тоалетна хартия.
Ми тъй де, не можах да спра. Потресох се от всичката тази жестокост. :woohoo:

А сега сериозно. Направо ми се повръща, когато някой се разциври за жестокостта, царяща по света. Та не е от вчера, нито е отпреди 1000 г.
Тя съпътства света от началото му, много преди да се появи човекът. Защото просто това е една от универсалните сили, които движат света.

Всички са чували за Любовта като универсална сила. Добре де, ама света нали съществува? Щом съществува, значи е в равновесие (динамично), иначе нямаше да го има. Следователно е нужно нещо, което да уравновесява т.нар. Любов. Защото светът се състои от повече от една половина...B) B) B)

Честно казано, отначало ми се щеше да кажа нещо за жестокостта и насилието, както и за жестокостта и насилието. Ама нещо ми мина мерака. Шмам чувството, че ще си хабя думите за хора, които няма да схванат за какво иде реч.

Ще ви кажа само едно - ние сме станали хора, оцелели сме като хора и ще оцелеем във Вселената само докато сме способни на жестокост и насилие. Иначе ставаме най-обикновена плячка. Нищо повече...

Отг: Садизъм, жестокост, насилие - защо? 26 Юни 2009 14:12 #1002

• Kamino
  • Kamino's Avatar
  • Administrator
  • Юлияна Шапкарова
Много си интересен и забавен, няма що. Нито ще учудиш някой с мнението си, нито ще провокираш реакции.

Но пък отдавна не беше пълнин форума с прословутите си емоции (емотикони).

:)
Журнал Психея
Юлияна Шапкарова - консултант-терапевт. Емоционални, семейни, професионални проблеми. 0889 42 04 42 ;Този имейл адрес е защитен от спам ботове. Трябва да имате пусната JavaScript поддръжка, за да го видите.

Отг: Садизъм, жестокост, насилие - защо? 27 Юни 2009 06:59 #1003

• Selina
  • Selina's Avatar
И защо да не предизвика реакции? Да не би да има възбрана за проява на реакции в този форума?

Колко хубаво, че за проявите на насилие и жестокост са измислени затворите. Любовта се уравновесява със здравословната агресия. Когато агресията бива потисната или неправилно насочена тя прества в жестокост и насилие. Колко е хубаво също така, че освен затвори за подобни патологии има и психиатрии и силни инжекции...

Отг: Садизъм, жестокост, насилие - защо? 28 Юни 2009 07:22 #1004

• Black Wolf
  • Black Wolf's Avatar
  • Senior Boarder
  • Thank you received: 8
Ха здрасти, Камино!;) Не се бях завъртал тъдява от доста време.
Нямам намерение да провокирам никого, само изказвам мнението си.

Съгласен съм донякъде със Selina, но определенията здравословна агресия и жестокост имат ли ясна граница?:P

Отг: Садизъм, жестокост, насилие - защо? 28 Юни 2009 11:17 #1005

• Kamino
  • Kamino's Avatar
  • Administrator
  • Юлияна Шапкарова
Здрасти :)

Аз разбирам какво иска да каже Black Wolf просто начина му на изразяване е понякога твърде шокиращ дори и за мен. А аз имам претенции да не се шокирам лесно. Но при всички случай ако си вървиш съвсем спокойно и замислено по улицата и изведнъж отнякъде изкочи вълчака на съседите и почне да лае в първия момент ще подскочиш две педи от земята. После си казваш а това е вълчо нещо го е ядосала някоя котка и лае ;)

Извън шегите предполагам, че Black Wolf има предвид начина по който е устроен живота в Природата. Хищника ловува, за да оцелее, да се храни или пази територията с похвати, които ако биха били използвани в цивилизования свят на човека биха били сметнати за жестокост. Когато тигъра разкъсва зебрата ние не казваме че това е жестокост. В нашия цивилизован свят ние не можем да си служим със съвсем нормалните си жестоки инстинкти които сме наследили от предците ни ловци и воини от древността, защото това би ни пратило в затвора или в лудницата. Това че не можем да използваме тези инстинкти и ги подтискаме също е възможно да ни прати в лудницата или в затвора. :) Когато изведнъж се случи така че изтрещим. Между жестокостта и здравословната агресия според мен има ясна граница. Жестокост (с уточнението че говорим за инстинкт за оцеляване) можем да използваме ако живеем по правилата на Природата в нея, а не извън нея изполвайки я по най-жесток начин всъщност. Здравословната агресия е нещото, което използваме в цивилизованите си общества и което до някъде ни предпазва от изтрещяването.

Насилието и садизма естествено са неща характерни само за човешките общества, те не съществуват никъде другаде в Природата и никой друг вид населяващ планетата не си служи с тях. Дори напротив нежността и любовта, уважението и разбирателството кето можем да наблюдаваме сред животни, птици и всякакви други обитатели на Земята (с изключение на вредните човеци) противопоставени на техните жестоки инстинкти за оцеляване правят наистина една синхронизирана и уравновесена биологична система.
Журнал Психея

Отг: Садизъм, жестокост, насилие - защо? 28 Юни 2009 11:54 #1006

• Selina
  • Selina's Avatar
Това много прилича на така наречените двойни обвързвания с които си служи обществената система и които ни гарантират шизофренията. Какво имам предвид? Разполагаме с древни инстинкти, с които ако си послужим ще бъдем осъдени от обществото, ако не си послужим с тях и ги потиснем те ще ни причинят заболяване, което също бива осъдено от обществото. При това положение е съвсем разбираемо че човеците сме една напълно объркана и разстроена биологична система. Лошото е че нашите разстройства вредят и на всички останали обитатели.

Отг:Садизъм, жестокост, насилие - защо? 07 Фев 2010 12:51 #1257

• vale1980
  • vale1980's Avatar
  • Fresh Boarder
Каквото и да говорим едно е ясно. Винаги е имало садизъм, жестокост и насилие. Но кой им дава право на тези хора да се отнасят така към друго живо същество. Нима те са с нещо повече от него или се мислят за Господ и раздават правосъдие. Но защо ли си мисля, че хората тук в България си позволяват това защото знаят, че няма да има последствия. Възможно ли е да има държави, които съдят хора за тормоз над животни а тук нищо не се случва. Имам чувство, че настава една анархия и всички се озлобяват.Дори и децата вече стават жестоки и садисти.
Моя колежка сподели, че дъщеря и която е на 7 години, се прибрала един ден от училище и плачела доста. Когато тя е попитала, защо е толкова разстроена, детето споделило доста неприятни неща. Имало едно момче от нейния клас, което всеки ден я натискало и искало да я пипа. Тя разбира се не дала нито веднъж и той много се ядосал и и взел шапката. Казал и че ако иска да си я получи трябва да му даде пари.
Всичко това и разказа, който прочетох мен лично ме плаши. Задавам си доста въпроси и не намирам техния отговор. Защото и аз като дете бях свита и затворена и винаги се намираха, други деца които де ме тормозят или подиграват. За това тази тема ми е болна и никога няма да мога да се примиря с насилието и садизма

Отг:Садизъм, жестокост, насилие - защо? 07 Фев 2010 13:53 #1258

• Kamino
  • Kamino's Avatar
  • Administrator
  • Юлияна Шапкарова
vale1980, първо искам да ти благодаря, че удържа на думата си е се регистрира и дори взе участие в друга тема въпреки, че твоя проблем все още не сме разрешили. Харесвам и уважавам хора, които въпреки своите грижи не стават егоистични и затворени в себе си, но им е останала и човещина към другите. Аз като дете и като ученичка не бях от най-свитите и затворени деца, може да се каже умерено буйничка. Още тогава издевателствата върху по-слабите, безащитните, по-свите и затворени мои другарчета ме вбесяваше и винаги взимах тяхната страна в т.нар. улични боеве :), но те тогава (боевете) не бяха каквито са сега - ножове, пистолети, боксове в училище. Най-много да си поожулим някое коляно или лакът, да скъсаме престилката, та да ни донапердашат вкъщи. И до ден днешен съм си същата - насилието и издевателството върху по-слабия и беззащитен (било човек, било животно, насекомо, птица, дърво) ме изкарва извън релси. Обикновено вдигам голяма патардия, може и насилника дори и по-силен от мен да отнесе някой шамар, пък после да става каквото ще. Винаги съм казвала нападни, удари издевателствай (опитай се!) на равен по сила на теб или на по-силен! На нападай по-слабия и безащитен, за да си избиваш комплекса за малоценност, защото се наакваш в гащите при мисълта да нападнеш по-силния или равния по сила. Аз съм също чувствителен и раним човек, но съм и буйна глава и когато видя жестокст и насилия не толкова ме води чувствителността и ранимостта да се свия и да се разплача (е и това ще направя после) колкото именно тази буйност и желание да си в помощ на човека или животинката, които по една или друга причина не могат да се защитят. Иначе социума, обществото и цивилизацията са нанесли непоправими вреди на човека-животно по отношение на законите на Природата и по-точно на този, при който по-силния побеждава. В Природата това е така вярно е, но никога по-силния няма да нападне умишлено и пръв по-слабия, освен, ако не си брани територията или малките или себе си. Безпричинната и безмислена жестокост и агресия на по-силния човек към по-слаб или към животно само показва дълбокото извратяване и психопатия на уж по-силния.
Журнал Психея

Отг:Садизъм, жестокост, насилие - защо? 07 Фев 2010 18:14 #1261

• n_hope
  • n_hope's Avatar
  • Expert Boarder
  • Здравейте, приятели!
Както пише Орлин, натрупаната агресия избива. В садизъм, когато е външно изразена, в мазохизъм,когато е обърната към себе си. Няма да повтарям неговите думи, още повече да газя в неговите професионални води! Той е специалист! и може и дава много точни професионални обяснения!
Не е задължително агресията да е физическа. Емоционалното манипулиране /играене с чувства на дете или възрастен/ и психически тормоз също са ужасни!
От моите наблюдения и опит, съм забелязала, че нездрава агресия, човек проявява, когато се чувства пренебрегнат и неразбран! Или когато счита, че по някакъв начин са засегнати негови слабости и недостатъци. Дали ще е ревност, завист, саркастични, дори злобни подмятания и забележки или мърморене / дори и под носа си/, тръшкане и викане;клюкарстване, създаване на интриги и т.н., човек проявява агресия. Спрямо другите и спрямо себе си. Това е вик за помощ - "Обърнете ми внимание! Аз сам не знам какво ми става!". Естествено може да обвиняваме другите за злощастието си или да си човъркаме душицата с постоянни самообвинения. И аз съм правила / за съжаление все още се случва понякога!!! :( :S / и двете. Трудно е наистина да се откаже човек от навиците си, особено от емоционалните! Е, на някои може и да им е по-лесно! :)
Но насилие външно или вътрешно съществува и защото не се вглеждаме във вътрешния си свят! Затова откъса от една книга /който сложих в "Сродни души"/ ми направи такова силно впечатление!/Отразява и някакви вътрешни мои чувства,питания, въпроси и отговори./ Мисля и че ден-два преди това, писах във форума за "вътрешния глас".
Вътрешният свят е светът на нашите чувства и емоции. Запечатали и отпечатали случки, събития, в които сме участвали и които сме изживели и преживели или не емоционално. Те са източникът на информация, както и мислите ни, разбира се!, за нашето поведение, действия, реакции. Понякога действаме, нетипично за нас. Но пак те са ни информирали. Знам, че изглежда много книжно, клиширано и т.н. Но хилядократно досега съм се уверявала и сигурно и по-нататък ще се уверявам, че е точно така!
Отнася се, както за положителните, така и за негативните чувства и емоции. Важно е да изживяваме и съпреживяваме със себе си. Не да сме наблюдатели на собствените си чувства и емоции и да се чудим какво става?, а да знаем как и по какъв начин изникват. С какво в нас и извън нас ги свързваме. Напр.:чувствам, че ме засягат в дадена моя слабост или недостатък. Когато се чувствам неуверена, незнаеща откъде и причината за нея и притесненията ми, ще реагирам остро - навътре /свиване, обидчивост, плачливост.../ или навън /високомерие, саркастичност, нападателност, язвителност, обиждане на другия.../! Когато съм наясно със себе си, с даден мой недостатък, слабост и чувствата ми по отношение на тях, приемам нещата спокойно. Всеки си има право на мнение и не мога да съм симпатична на всички.
Каква е връзката на тези пространни излияния! :) с насилието? Ами вътрешният ни свят ни води във външния. Напр. мой избор е дали ще реагирам на дадена забележка по мой адрес или не. Може да поискам обяснение, може и да не поискам. Не се притеснявам - имам избор! Вътрешна увереност в качествата си, яснота за слабостите си и желание да се развивам. Няма как да ме засегнат!
Но понякога не си даваме избор сами на себе си! Защото не познаваме много добре вътрешния си свят! Тогава нямаме избор - или сме нападателни и груби или се отдръпваме, отчуждаваме и си чоплим раните и се заканваме тайно. Насилието спрямо другите и спрямо нас е осъществено! И така се задейства верижната реакция - "аз на теб, ти на мен" - която понякога, за съжаление, напоследък расте лавинообразно! :woohoo: Насилието поражда насилие, защото се храни с насилие. Не означава винаги да си подаваме и другата буза за шамар; в същност е добре изобщо да не се подават за шамар! Но насилие има, когато няма общуване, а него го няма, защото ... по-горе съм изложила! :)
Хубаво е, че има такива сайтове, като този и другите, където се общува нормално и спокойно, без грубости, лош език - емоционален и граматически и е хубаво, че всички поддържаме "доброто поведение"! :) Често се говори, че интернет сковава хората, те общуват все по-малко и малко и ражда насилие. Не съм съгласна! Зависи от човека и възпитанието му. Което е от домашната среда, естествено. Който е възпитан, знае как да общува, умее навсякъде - и в къщи, и на работа, и сред приятели, и в Интернет. В края на краищата Интернет е още една форма на обшуване между хората - наред с телефоните, телеграфите :) и т.н. Форма на общуване! Мисля, че тази дума май става квинтесенцията на всичко изприказ...изписано дотук! :)
Приятна неделна вечер на всички! :P
Обичам да пиша и се смея, дори "когато ми се плаче"!

Отг:Садизъм, жестокост, насилие - защо? 07 Фев 2010 19:49 #1262

• Kamino
  • Kamino's Avatar
  • Administrator
  • Юлияна Шапкарова
n_hope написа:
Както пише Орлин, натрупаната агресия избива. В садизъм, когато е външно изразена, в мазохизъм,когато е обърната към себе си. Няма да повтарям неговите думи, още повече да газя в неговите професионални води! Той е специалист! и може и дава много точни професионални обяснения!

Искам да спомена нещо, което е изъвн темата и не му е мястото тук. Но на мен ми прави впечатление голямото едва ли не преклонение, с което Надя (n_hope) се отнася към думата "специалист" без значение в коя област, а най-вече се забелязва по отношение на психотерапевти и психолози. Този подход от моя гледна точка е погрешен. Дори и самите терапевти не го желаят и веднага биха направили забележка, ако разбира се все още са здраво стъпили на земята и финансовите приходи не са им замаяли и на тях "слабия ангел" подобно на зъболекари и пр. специалисти. Лично аз имам различен подход - думата авторитет, специалист в дадена област не ме впечатлява особено. Напротив чуя ли я ставам особено така да се каже "на щрек" и разбира се винаги намирам едно или друго, за което да отбележа, че дадена теория, терапия, медицина, философия е предпоследна инстанция. Обратния подход на сляпо уважение и преклонение пред този или онзи т.нар. "специалист" е просто спирачка към прогреса в една или друга област на науката, образованието, културата. Само отбелязвам нещо, над което Найди, ако желае би могла да помисли, а то е подлагането на съмнение на авторитетите, независимо кои и какви са те, дори и да са водищи специалисти в областта си. Иначе рискуваме да зациклим в научното и културното блато. Пак повтарям, всеки специалист в която и да е област с едно адекватно, прогресивно и модерно виждане и възгледи би предпочел градивните критика и съмнение пред сляпото преклонение, което не е от полза нито за него, нито за клиенти или пациенти в сферата, която обслужва. Това изказване разбира се поставя и мен като специалист в една или друга област, включително и тази на уеб пространството под прицела на съмнението и подлагане на авторитета ми на критика. B) Но това е необходима мярка, която макар и често болезнена е пътя към откриването на новите хоризонти.

А сега нека се върнем към темата за насилието.
Журнал Психея

Отг:Садизъм, жестокост, насилие - защо? 08 Фев 2010 08:55 #1263

• n_hope
  • n_hope's Avatar
  • Expert Boarder
  • Здравейте, приятели!
Благодаря на Камино за направената забележка! Защото не уточних в отговора си: аз също подлагам на проверка
"специалистът", независимо за каква област се отнася. Обаче при положение, че има специалист, който пише в сайта, а и навсякъде четем какво е здрава агресия, мазохизъм и садизъм,не мога да си позволя да повтарям и преповтарям неща, които той е казал или съм прочела. Т.е. тогава бих се подчинила на казаното и написаното от специалистите, без да го подложа на проверка! И понеже сега има много книги за самоусъвършенстване и т.н. и човек може сляпо да следвам съветите там, аз си ги пречупвам през моя опит и емоционални нагласи! Но така или иначе съм го прочела, независимо от колко време преди това съм направила своите изводи за даден проблем, ситуация, моите реакции и т.н. Но не искам да използвам термини, техники и прочее психологически похвати / всъщност искам...!/, но не и в смисъл да се окажа "по-голям вярващ от папата"! Защото лаик да използва термини и техники, които не е изучавал и практикувал / а само се интересува много от тях!/ е некоректно, спрямо специалистите, които са учили и практикували! А това, че има всякакви във всяка област - факт! Има талантливи и неталантливи, направо некадърни! Има призвани!, независимо за каква професия става въпрос! Но както уточних по-горе, кощунство е да използвам изрази и термини ей така, без да уточня, че съм ги чула, прочела от даден специалист. Независимо доколко съм или не съм съгласна с мнението му!
Асега наистина е добре да се съсредоточим върху причините за насилието!
Благодаря още веднъж на Камино за забележката! Нужно е да уточнявам някои неща!
Обичам да пиша и се смея, дори "когато ми се плаче"!
Time to create page: 0.155 seconds
Създадено с Kunena форум
Joomla SEF URLs by Artio

© 2006-2016 Сексология и Природа на Човека - Sexology & Human Nature