Добре дошли, Гост
Username: Парола: Запомни ме

ТЕМА: Какво мислите за матриархата?

Какво мислите за матриархата? 08 Дек 2011 08:36 #2610

• Kamino
  • Kamino's Avatar
  • Administrator
  • Юлияна Шапкарова
  • Thank you received: 54
Бях се много уплашила, че с мъжете се случва нещо страшно, със свястните мъже имам предвид. Че някак си изгубват мъжките си функции и се превръщат в безгръбначни. Приличат на дълбоко ранени войни, които лежат на бойното поле на завръщащия се матриархат, кръвта им изтича и във вените им е останало съвсем малко и сякаш всеки момент ще предадат Богу дух съвсем безвъзвратно. Много се радвам да отбележа, че все пак някои от момчетата успяват да се адаптират и макар и с болезнени рани да покажат характер и мъжество. :) Сега ще ви разкажа случката без повече литературни отклонения. :P

На курса, на който ходя по психотерапия един от колегите е електротехник, освен че е психолог. В Студиото за терапия, което направихме с моята колежка ремонта приключи обаче остана един красив плафон, който трябва да се закачи в коридора и така и не свършихме тази работа. И е много грозно, защото крушката виси на един дълъг кабел от тавана и разваля целия дизайн на хубавия ремонт. Снощи на курса се сещам аз че човека е електротехник и му казвам:

- В нашия кабинет има един плафон, който трябва да се закачи на тавана. Можеш ли да свършиш работата?
- Мога. - казва той. Ще дойда някой ден и ще го закача. Само ми кажи адреса и кога ще си там.

Аз започвам да обяснявам не за адреса, а за това как се закачва плафон. :silly:
- Слушай сега, какво трябва да направиш, крушката виси на един кабел от тавана само на фасонга, трябва да се отреже кабела, да стане съвсем къс, да се пробият дупки в бетона с бормашината, да се закачи....

/тук той ме прекъсва/ :cheer: и казва:

- Има ли плафон?!
- Има и плафон има и ток има крушка има и фасонга! - отговарям.
- Щом има, не ми обяснявай как се слага плафон! - Кажи ми как да стигна до кабинета!
- Ще ти дам визитка, на гърба и има карта с мястото.

И с това разговора беше приключен. :cheer: Аз гледах, гледах, мислих, мислих и се казах, ето сега жената може да си отдъхне, да иде да си направи кафенце, да си лакира ноктите и други интересни женски неща, а мъжа ще сложи плафона и всичко ще е чудесно. :)

Много е хубаво, че има още такива мъже, трябва да си ги пазим и да се грижим да им е добре живота. Защото на тях им е трудно с нашите завоевателни матриархални войни.

Еврокомисар Кристалина Георгиева! Представяте ли си?! Разбираемо е как се чувстват и как им е трудно да се адаптират.
Журнал Психея
Юлияна Шапкарова - консултант-терапевт. Емоционални, семейни, професионални проблеми. 0889 42 04 42 ;Този имейл адрес е защитен от спам ботове. Трябва да имате пусната JavaScript поддръжка, за да го видите.
Администраторите са забранили публикуването за гости.

Какво мислите за матриархата? 09 Дек 2011 20:00 #2616

• klachiankata
  • klachiankata's Avatar
  • User is blocked
  • Thank you received: 3
Погледнах в гугъл що е то матриархат - "м., само ед. Стадий от първобитно-родовото общество, в който родството се води по майчина линия и жената има господстващо положение в стопанския и обществения живот"
Не знам колко първобитно ще да е било обществото :) ,но определено ще да е било родово и не се е запомнило с велики битки и съсипващи войни - родоначалничките са искали децата им да са живи и здрави и да се радват на благоденствие, да се продължи рода, да не загине живота. Това правят майките, това правят родителите - пазят децата си.
Аз не свързвам водещата роля на жената с безволието на мъжа - не мисля,че в едно матриархално общество жената прави всичко ,а мъжа блее баирите наоколо :), когато не се крие зад полата и. :)
Гледах веднъж документален филм за историята на Египет. Споменати бях великите фараони построили пирамидите,водили войни,строили храмове и т.н. Последните 500 години, преди да стане римска провинция, Египет си съществувал без войни,строежи на пирамиди и прочие скъпоструващи исторически събития - просто си благоденствувал. Фараоните му били жени.Най-известната е последната - Клеопатра VII (ако се не лъжа), защото загубила битката с Октавиан,съответно и Египет.Може би е нямала силна армия,а може и да е имала, но и от това което съм чела за нея кръвопролитни войни не е водила. Водила ги е с чар и ерудиция. Възможно е по нейно време Египет да не е бил това, което е бил някога, все пак тя е от династията на Птолемеите, а родоначалникът и е бил пълководец на Александър,т.е. Египет веднъж вече е бил покорен.
Някъде четох, че майките на великите мъже са били изключителни жени. Възможно е.
Ако сте забелязали, стабилни и относително щастливи обикновено са семействата,където водеща роля има жената. Или поне при тези,които аз познавам. Но там съпругът е равностоен партньор,в никакъв случай не е глупав или страдащ от ниско самочувствие неудачник.
Баба ми, която обожавам е имала нелек живот, помня доста от нещата, които е казвала при различни случай. Ето едно от тях,ставаше въпрос,как крадците и лъжците на високи постове трябвало да бъдат изправени до стената - сигурна съм,че все сте чували подобни реплики - попитаха я какво мисли,та тя тогава каза: "А бе колко му е да го разстреляш, ама като не си го носил под сърцето си и не си му треперил да го отгледаш и израстеш голям,здрав и прав човек..." Мъжете, които водиха този разговор замълчаха за момент, после се засмяха и сведоха глави в символичен поклон.
Понякога самите ни недостатъци ни помагат неочаквано :)

Какво мислите за матриархата? 10 Дек 2011 10:37 #2617

• Kamino
  • Kamino's Avatar
  • Administrator
  • Юлияна Шапкарова
При матриархата ролята на мъжа в никакъв случай не е на мухльо, той не е подтискан и малтретиран по никакъв начин. Просто на матриархата не бива да се гледа като на нещо подобно на патриархата, но извършвано от жени. И тъй като нещата седят точно по този начин мъжете си мислят, че при матриархат жените тормозят мъжете, по същия начин, по който мъжете го правят при патриархата, затова и се страхуват от него.

Примери за непатриархална обществена система в миналото е племето на Ирокезите

Патриархатът е продукт на хилядолетното историческо развитие. Но е имало и има и други обществени форми. "Матриархатът" в смисъл на господство на жените над мъжете обаче, никога не е съществувал наистина. И никога няма да съществува, защото жените са устроени по друг начин. Но при много древни народи жените представляват сърцевината на общността със способността си да даряват живот. Това обаче не води до изместване на позицията на мъжа в течение на времето. Ирокезите — индиански народ, който се заселва в залива Hudson преди да пристигнат белокожите - представляват в случая пример за една не-патриархална система. Съвместното съществуване между мъже и жени е вдъхновило френският просветител Русо да напише теорията "Благородни диви". Всяко племе се състои от различни кланове. Всеки клан живее в една дълга къща, която принадлежи на жените и преминава в наследство от майките към дъщерите. Вожд на клана е майката на клана, която се носи на ръце от най-добрите войници на клана. Майката на клана се избира от събранието на клана. Синовете и дъщерите остават да живеят през целия си живот в клана. При женитба мъжът посещава жената за известно време в майчиния клан. Браковете лесно могат да бъдат разтрогнати. От жените не се изисква девственост и не се поставят някакви други морални изисквания, защото всички деца се разглеждат като деца на майката и на майчиния клан. Биологичният баща на децата е по-малко важен, отколкото социалното бащинство, което се упражнява в повечето случаи от брат или друг роднина на майката на децата. И земята за обработване принадлежи на жените, като те я стопанисват заедно. Мъжете се грижат за необходимите хранителни запаси чрез лов, риболов и търговия. Политическият процес на формиране на решенията в клана протича през разделени събрания на мъжете и жените. Накрая се търси консенсус между двете групи. В събранието на жените тежестта на гласа на жената се определя от броя деца, които тя има - колкото повече, толкова по-решаващо е нейното мнение. И в племенния съвет и съвета на лигата, висшия съвет на обединените пет племена на ирокезите, равноправно са представени мъже и жени. Войните са дело на мъжете; преди пристигането на европейците в Америка не съществува организирано водене на война при ирокезите. Войниците в плен от вражеско племе не биват веднага убивани, а първо се проверява, дали могат да заемат мястото на паднал от собственото племе войник. Тази проверка е работа на жените. Не съществува никакво сексуално насилие, както спрямо пленниците, така и в самите кланове. След победата на белите, ирокезите са прокудени в тесни резервати, предимно в Канада, където постепенно загубват културната си самобитност. През 1869 със закон в Канада е утвърдено наследяването на семейното имущество по мъжка линия.

Аз най-много харесвам индианците, които живеят на територията на Канада. :) :P
Журнал Психея
Юлияна Шапкарова - консултант-терапевт. Емоционални, семейни, професионални проблеми. 0889 42 04 42 ;Този имейл адрес е защитен от спам ботове. Трябва да имате пусната JavaScript поддръжка, за да го видите.
Следните потребители изказаха благодарности: klachiankata

Какво мислите за матриархата? 10 Дек 2011 23:25 #2620

• Black Wolf
  • Black Wolf's Avatar
  • Senior Boarder
  • Thank you received: 8
Матриархатът е едно недоразумение на науката от 19 в. Просто такъв никога не е съществувал. На някои изследователи точно при ирокезите им е правело впечатление особената роля на жените, но те не са имали някакво господство. В ирокезкото общества е съществувал баланс между мъжете и жените, както впрочем и при редица други народи. Нито един от половете не е доминирал - всеки си е имал важна област от живота, която е контролирал.

Какво мислите за матриархата? 12 Дек 2011 08:44 #2624

• Kamino
  • Kamino's Avatar
  • Administrator
  • Юлияна Шапкарова
Black Wolf писа:
Нито един от половете не е доминирал - всеки си е имал важна област от живота, която е контролирал.

Това е чудесно! Хората са си знаели коя област си е тяхна и са живеели добре.

Сега в 21-ви век става нещо ненормално. Жените, които могат променят мъжете, завеждат ги със себе си на козметик, обезкосмяват ги, лакират ги и ги правят почти като себе си, за да могат да общуват по-лесно с тях. Обсъждахме това в друга тема и дадох пример за жени, които считат, че мъжа трябва да е по-женствен едва ли не. Обратно мъжете, които успяват да го направят, променят жените, правят ни мъже, за да могат да си общуват с нас. Това обсъждаме сега в темата за пистолетите и за бойните изкуства. По тази тема аз съвсем не се чувствам жена, а по-скоро някакво недорасло момченце, което тепърва трябва да се учи да стреля и да ходи на бойни изкуства, да се учи да се бръсне и да ми мутира гласа. :woohoo: Някакво изродче

От друга страна самозащитата си е нещо необходимо, но нещо не е както трябва. Аз лично не харесвам женствени мъже и за това и не се опитвам да ги правя такива. Предполагам, че и мъжете не харесват мъжествени жени, но ние по подобие на Кристалина Георгиева си ставаме точно такива. :silly: Нейния случай е ясен - Бойко Борисов и е бил треньор, то си и личи.
Журнал Психея

Какво мислите за матриархата? 08 Фев 2012 18:55 #2769

• Kamino
  • Kamino's Avatar
  • Administrator
  • Юлияна Шапкарова
!

Я тия туркини какви мъже извадиха! ;) :woohoo: И не са си ги забулили, добре са направили та и ние да погледнем. Ашколсум!

Това е шега трябва да се смеете. Ако някой не разбира чувството ми за хумор имам предвдид, че откакто канцлера Меркел и еврокомисар Георгиева въведоха хард матриархата май вече на някои места жените си забулиха мъжете. :angry: Аз съм против такова нарушаване на мъжките права и съм от комитета за защита на правата на мъжете. :cheer:

А сега сериозно. Тази вечер бях на кино в Euro и гледах "Извора на жените". Впечатлена съм много от филма и ви го препоръчвам. Той обаче е мюсюлмански, така че за някакви си матриархати и дума не може да става. programata.bg/?p=30&l=1&c=1&id=68690

Ако успея някак си да предам цялата гама от емоции и впечатления, които предизвика в мен филма ще напиша статия.
Журнал Психея

Какво мислите за матриархата? 26 Дек 2012 19:32 #3142

• Kamino
  • Kamino's Avatar
  • Administrator
  • Юлияна Шапкарова
Един голям представител на патриархата :P в лицето на Адриано Челентано ни е изпял една много хубава песен. Тя е поздрав за всички амазонки - всяка да си я разбира, както си реши.

Аз лично, като Вожд на Велика Амазония я разбирам, като да си имам едно на ум, особено, когато се касае за ГОЛЕМИ МЪЖЕ, като АДРИАНО. :cheer:

Превод
Журнал Психея
Следните потребители изказаха благодарности: Merichka

Какво мислите за матриархата? 26 Дек 2012 19:44 #3143

• Merichka
  • Merichka's Avatar
  • Expert Boarder
  • Когато в дълбокото намериш бисер, изведи го с длан
  • Thank you received: 5
Честно да си кажа, както не вярвам в края на света, не вярвам, че днес е патриархат :P ама от ония коравите патриархати. Във всяка сфера жените навлизат уверено. Друго щеше да е да видим Идин Азис да е вече майка:)
Кутуньо и Челентано нямат равни на себе си, но какво да кажем за съвременните италианци... Пишем си с двама трима от тях, ами те изцяло на майките си разчитат - ергени и не ... искат да се женят...
Le passй n\'existe plus, le futur ne t\'appartient pas, aujourd\'hui est un cadeau et c\'est pourquoi on le nomme Prйsent!!!
Time to create page: 0.126 seconds
Създадено с Kunena форум
Joomla SEF URLs by Artio

© 2006-2016 Сексология и Природа на Човека - Sexology & Human Nature