Добре дошли, Гост
Username: Парола: Запомни ме
  • Страница:
  • 1
  • 2

ТЕМА: Предизвикателства и преживявания

Предизвикателства и преживявания 16 Сеп 2011 13:55 #2415

• Kamino
  • Kamino's Avatar
  • Administrator
  • Юлияна Шапкарова
  • Thank you received: 54
Как се справяме с предизвикателствата в живота си и как ги преживяваме? Всеки човек е различен в своите начина за взимане на решения и тяхното изпълнение. Някои хора взимат решения бързо, първосигнално и също толкова бързо пристъпват към тяхното изпълнение. Те не се колебаят по никакъв начин. Това от една страна е добре, но от друга често може да се окаже начин чрез който прибързано да си счупим главата, тоест да претърпим провал. Тези хора аз наричам бойци. На други хора им трябва малко повече време, за да обмислят своето решение и да пристъпят към неговото изпълнение. Това са хората стратези. Разбира се разделението не е твърдо и често двете категории се преливат - един боец задължително се нуждае от стратегия, а стратега пък от бойни умения, които включват смелост, решителност, увереност.

Лично аз спадам към втория тип хора - стратези. Много рядко взимам решения импулсивно и без обмисляне. Нещо повече трябва ми време, което да е достатъчно дълго, за да обмисля предизвикателството или предложението и след това да взема решение и да пристъпя към неговото осъществяване.

Тази нова тема, която ми се иска да обсъдим е плод на мое днешно преживяване, което ме свари напълно неподготвена, както се казва като "гръм от ясно небе". Предложението представлява покана от телевизия BBT и в частност от предаване: "Така го правят жените"
за участие. Техния екип много харесва нашия сайт и намира много общи теми между сайта и предаването. :) Това ме поласка изключително много като администратор на сайта, защото представлява една висока оценка за труда положен през годините. Тази оценка е и за всички членове на нашия екип без чиято сериозна работа това нямаше да се случи.

Да ви призная честно моята първа реакция беше отказ и това решение бе взето първосигнално под влиянието на паническия пристъп, който получих само при мисълта, че ще трябва да се появя пред камери в телевизия. :) Както казах аз съм стратег, макар и с добра бойна техника. ;) Освен това не препоръчвам нито на бойците, нито на стратезите да взимат решения в моменти на панически атаки и пристъпи.

Много съм благодарна на главната редакторка на предаването, която сякаш усети и разбра моето притеснение, срамежливост и уплаха и каза, че поканата не е конкретно за дадено предаване, макар и да бе отправена за следващата сряда за предаване посветено на Луната и нейното влияние върху емоциите и чувствата. Поканата е по принцип за участие и тя си запази правото отново да ме потърси съвсем скоро, за да обсъдим въпроса кога и на каква тема. Спомена, че статията: "Трансформация на отрицателните емоции в здраве и жизненост" е отлична идея.

С една дума екипа на "Така го правят жените" е страхотен! :)Предаването е на живо и се излъчва всеки ден от 14 - 16 часа. Остава само аз да преодолея страха си, който за удобство ще нарека голямо вълнение, за да се представим както трябва.

Като цяло получихме една отлична медийна оценка и аз искам да благодаря на екипа за чудесната работа, която сме свършили.
Журнал Психея
Юлияна Шапкарова - консултант-терапевт. Емоционални, семейни, професионални проблеми. 0889 42 04 42 ;Този имейл адрес е защитен от спам ботове. Трябва да имате пусната JavaScript поддръжка, за да го видите.
Администраторите са забранили публикуването за гости.

Отг: Предизвикателства и преживявания 16 Сеп 2011 18:58 #2416

• Merichka
  • Merichka's Avatar
  • Expert Boarder
  • Когато в дълбокото намериш бисер, изведи го с длан
  • Thank you received: 5
Непременно приеми...
Спомням си - бях останала без работа, дъщеря ми се чувстваше добре и с близките, които живеят до нас. Моите родители, пенсионери отскоро имаха възможност да я отглеждат и често заедно се случваше да полагаме грижи за нея. Тогава тази моя приятелка, /Нуши/ Теменужка Балинова ме покани да правим рубрика към местната кабелна телевизия: "Чановете разказват". И досега си спомням, че първото си предаване посветих на Васил Дечев, родолюбец, краевед и писател от гр. Чепеларе, имаше годишнина. Учудих се на себе си - след спомена от кошмарите, които започнаха да ме навестяват често след 1994г., това че приех предизвикателството на медийното присъствие, се оказа, че има благоприятен лечебен ефект.
Вярно е, била съм от другата страна на обектива, но все пак това беше една навременна школа за мен и моето бъдеще впоследствие. Дължа много на този период от живота си - след 2002 год.
Le passй n\'existe plus, le futur ne t\'appartient pas, aujourd\'hui est un cadeau et c\'est pourquoi on le nomme Prйsent!!!

Отг: Предизвикателства и преживявания 18 Сеп 2011 19:34 #2420

• Merichka
  • Merichka's Avatar
  • Expert Boarder
Днес по ВВt имаше специална лекция и запознаване с така наречения Human design, което е всъщност методиката "Заживей личния си житейски проект. Сега съм отворила една страничка, но ми се доспива... полагам тук адреса ѝ ...
www.inspirala.org/site/bg/treningi-semin...iski-proekt-workshop
Le passй n\'existe plus, le futur ne t\'appartient pas, aujourd\'hui est un cadeau et c\'est pourquoi on le nomme Prйsent!!!

Отг: Предизвикателства и преживявания 14 Окт 2011 08:21 #2460

• Kamino
  • Kamino's Avatar
  • Administrator
  • Юлияна Шапкарова
Помните ли хумористичното предаване НЛО и Георги Мамалев? Помните със сигурност. И неговата култова реплика: "Лежа си аз на диванчето в хола и телефона ми звъни. Ама някак си така международно ми звъни..." :laugh:

Та и на мен вчера ми се случи. Изморявам се в последно време с тия два курса, особено с немския, другия по психотерапия ми е увлекателен. И вчера следобед се прибирам, хапнах и реших да си поспя на диванчето в хола, на фона на класическа музика и дъжда, който валеше. Изобщо идилия. И тъкмо съм заспала и ми звъни телефона, ама някак си международно ми звъни. Вдигам и познайте кой?

- Добър ден, Юлияна Шапкарова?
- На телефона. - раздразнено ръмжене на събудена от дрямка пума. :laugh:
- Камелия ви безпокои от предаването: "Споделено с Камелия по телевизия 7"

Става въпрос за фолк певицата Камелия, която прави предаване. Кани ме да консултирам някакъв господин, който е метросексуален, обезкосмен и прави секс непрекъснато. Безпокои се дали това не е някакво психическо разтройство.

Така. Поразговорихме се с мадамата, прочете ми писмото му, което е пратил до предаването. Аз и обясних, че това което му е разтроено на човека се нарича - обсесивно компулсивно сексуално разтройство. На всичкото отгоре момчето се хвали, че бил толкова готин, че нямало жена, която да му откаже секс. :woohoo:

Ха познайте приех или отказах?

Да, тези които ме познават добре знаят че съм отказала. Аз тия лигльовци, не мога да ги търпя. На такъв "мъж" и лична консултация ще му откажа, защото, както знаете за мен това не са мъже, те са мутирали жени, при това грозни жени. Колкото до обсесивно-компулсивното сексуално разтройство той не го счита за проблем, но дори се хвали с него, така че не виждам какво има да се терапевтира.

И накрая аз, която не понасям и чалгата и слушам джаз и класическа музика и пр., в предаване на фолк певица /без да имам нищо против Камелия като човек разбира се/.

Убеждавайки ме да се съглася, дамата ми казва, че след подобни предавания, хората започват да звънят и да търсят участника. Тоест правят ми голяма реклама така да се каже.

И тук е момента да си припомним нашата категория в сайта "Курс по самоуважение". Доста хора биха прекрачили принципите си и светогледа, който имат и биха се съгласили. Не и аз. Нали знаете, че много си обичам юзърите и веднага си представих как ме гледате в това предаване по поставената тема и как си мислите: "Нашето Юле, егати лицемерката." :) Познавам обаче не малко хора, които ще си плюят и на достойнство и на самоуважение и на принципи само и само да се появят по телевизията.

И така, както изглежда медиите проявяват интерес към нашия сайт и в частност към мен, така че не страдаме от липса на внимание, така за подържане на тщестлавието. :laugh:

И ще чакаме сериозни предложения за участие, които са в унисон с принципите на сайта и с моите.

А иначе предаването с обезкосмения Казанова ще бъде на 24 октомври, който иска може да го гледа. :woohoo:
Журнал Психея
Юлияна Шапкарова - консултант-терапевт. Емоционални, семейни, професионални проблеми. 0889 42 04 42 ;Този имейл адрес е защитен от спам ботове. Трябва да имате пусната JavaScript поддръжка, за да го видите.

Отг: Предизвикателства и преживявания 18 Окт 2011 14:07 #2469

• Merichka
  • Merichka's Avatar
  • Expert Boarder
На мен ми стига, че видях Азис с плочки, ама под облеклото снощи вечерта. После, както е казала рекламата и с ...гърди, поне така е писано в "Жълтък"... :laugh:
Пощури народа, но аз не съм от тия, Как 'Сийке...

Отг: Предизвикателства и преживявания 11 Ное 2011 11:07 #2522

• Kamino
  • Kamino's Avatar
  • Administrator
  • Юлияна Шапкарова
Съвременната медицина казва: "Хирурга не може и не трябва да оперира близките си!" Най-общо е казано за хирурга, но то се подразбира и за всички останали докторски и лечителски професии и занаяти. :) Действително хората, когато са въвели това правило не са говорели празни приказки. Чувствата и емоциите пречат! И се правят такива балъшки грешки /да не говорим за сериозните/, които могат да костват твърде, твърде много. Някои се опитват да опровергават това твърдение с тезата: "Ако си истински професионалист в занаята няма да допуснеш чувствата и емоциите да ти попречат." Не е така и не съм съгласна. Защото професионализма се придобива като знание и практически опит. Това е нещо, което се учи и тренира. Чувството и емоцията е нещо, което е вродено, по рождение си го получаваме и то е равносилно на инстинкт. Вроденото винаги е по-силно от придобитото. И винаги надделява и трудно се поддава на контрол особено в тежки и трудни ситуации. Ето един пример - ние имаме морални, хуманни и законови принципи: "Не убивай" и те са добре заучени и тренирани не само в нас, но и в поколения преди нас. Обаче, ако някой нападне вас или семейството ви ще се активира инстинкта за самосъхранение и ще убиете, за да се защитите. Ето как инстинкта наделява над заученото.

Конкретно аз си мисля за терапията без значение дали психо или холистична. Чувствата и емоциите надделяват и е трудно да направиш за клиент, който ти е близък това, което ще направиш за непознат. Към човек, който обичаш обикновено се възприема едно щадящо отношение, което с нищо не помага и дори вреди. Ако към непознатия при който всички опити "со кротце, со благо" :) са изчерпани и той или тя отказва да положи усилия за себе си, терапевта ще приложи да кажем едно "шилосване" :) за да има терапията добри резултати. Към човека който обичаме това ще бъде пропуснато и ще си циклим. А някои терапевти дори започват терапията с "шилосване" и това дава много добри резултати.

Друг пример за конфликт между професионализъм и чувства. Мъж с паническо разтройство или фобия или в най-лекия случай силна тревожност. И жена психотерапевт, която е влюбена в този мъж. Тя иска и вероятно го вижда като Бог и той е такъв и притежава този потенциал, но паниката или фобиите му пречат да го изяви. И какво излиза нейния велик герой, войн е....напълнил гащите от страх. ;) :) Ето как се появява конфликт между това, което жената, като жена вижда и усеща в любимия и това, което реално съществува и пречи.

Да не говорим за доктор - акушер-гинеколог, който трябва да изражда собственото си бебе и да докторства на собствената си жена. :S

Такива ми ти работи. :silly:
Журнал Психея

Отг: Предизвикателства и преживявания 13 Ное 2011 19:37 #2526

• Kamino
  • Kamino's Avatar
  • Administrator
  • Юлияна Шапкарова
Kamino написа:
Съвременната медицина казва: "Хирурга не може и не трябва да оперира близките си!" Най-общо е казано за хирурга, но то се подразбира и за всички останали докторски и лечителски професии и занаяти. :) Действително хората, когато са въвели това правило не са говорели празни приказки. Чувствата и емоциите пречат! И се правят такива балъшки грешки /да не говорим за сериозните/, които могат да костват твърде, твърде много. Някои се опитват да опровергават това твърдение с тезата: "Ако си истински професионалист в занаята няма да допуснеш чувствата и емоциите да ти попречат." Не е така и не съм съгласна. Защото професионализма се придобива като знание и практически опит. Това е нещо, което се учи и тренира. Чувството и емоцията е нещо, което е вродено, по рождение си го получаваме и то е равносилно на инстинкт. Вроденото винаги е по-силно от придобитото. И винаги надделява и трудно се поддава на контрол особено в тежки и трудни ситуации.

От друга страна като се замисля, ако няма кой друг да извърши "операцията" и живота и здравето на близкия зависи от уменията на хирурга или какъвто е там лекар? Ако например се намират в джунглата - хирурга и жена му или гинеколога и жена му? Или пък, ако стане земетресение и някъде са затрупани?

Изглежда, че моралните, етични и професионални казуси трябва да се определят според ситуацията и обстановката. В една цивилизована среда в болница или кабинет, нормално е и правилно да се спази това правило и лечението да бъде извършено от друг неагажиран емоционално специалист. В екстремни или по-особени ситуации обаче би трябвало водещ да е само хуманния принцип, без да се водим от обществено-етични норми.

Тоест водещо е опита да се спаси човека на всяка цена дори и тя /цената/ да е допускането на множество грешки.

Е, вие нищо ли не мислите по тези въпроси?! Ама че хора! :angry:
Журнал Психея

Предизвикателства и преживявания 08 Ян 2012 17:43 #2692

• Kamino
  • Kamino's Avatar
  • Administrator
  • Юлияна Шапкарова
Дипломирана терапевтка! B) След близо 10 часово изслушване и коментиране, изпитване на записаните терапии, които всеки от курса направи вчера. Изморени, но героично завършили. Аз съм много добра нали знаете. Не е въпрос, факт е, вече и документиран. :) ;)

Тези сертификати си ги слагаме в рамки и си ги закачваме по стените в кабинетите да видят хората какви дипломи имаме. После следва майсторлъка, който би трябвало да се намира зад документа или по точно вътре в нас. :evil:

Русата дама до мен е нашата преподавателка - Милена Ташкова, която е една от най-добрите психолози в България и ми оказа наистина голяма чест, като за снимката застана до мен без да съм я молила, но се надявах да го направи. Предполагам всички си мечтаеха за тази чест. :) Това значи много!
Прикачени файлове:
Журнал Психея

Предизвикателства и преживявания 09 Ян 2012 15:25 #2693

• MasterGo
  • MasterGo's Avatar
  • Webmaster
  • Thank you received: 13
Честито, Юле!

Поздравления за успешно завършения курс и взетия изпит!

Пожелавам последващи сертифицирани успехи!
:)
Следните потребители изказаха благодарности: Kamino

Предизвикателства и преживявания 10 Ян 2012 05:04 #2694

• Кармен
  • Кармен's Avatar
  • Fresh Boarder
  • Вечно учеща
  • Thank you received: 4
Слънчице, ЧЕСТИТО! Не се съмнявах в теб. Ти си от успешните жени - умни, знаещи, можещи! Каквото пожелаеш ще го постигнеш!!!! Все така напред върви - успешно!
Вечно учеща,любопитна за новостите за природата на човека,психологията на душата.

Предизвикателства и преживявания 10 Ян 2012 10:29 #2695

• Merichka
  • Merichka's Avatar
  • Expert Boarder
Успехи във всичко!
Знам те аз, упорито и способно Раче, в чийто успехи не се съмнявам и за минута. Желая ти от сърце предизвикателства, а Раците са просто абонирани за тях, здраве, което да съпътства преживяванията и много вяра! :)

Позабавих се, защото понякога не мога да се логвам нормално - изписва ми "инвалид токен" или каквото там пише. Пък и съпружеският лап топ се излекува едва на 3-ти от софтуерен ...проблем.

Предизвикателства и преживявания 10 Ян 2012 15:02 #2696

• Katina Avramova
  • Katina Avramova's Avatar
  • Fresh Boarder
  • Thank you received: 1
Честито и от мен! За миг не съм се осъмнила в твоите възможности! А дипломата тя е само един лист хартия ... това което е в теб е безценно! Пожелавам ти успехи и много предизвикателства по пътя, те ще те направят силна!

Предизвикателства и преживявания 10 Ян 2012 17:51 #2698

• Kamino
  • Kamino's Avatar
  • Administrator
  • Юлияна Шапкарова
Благодаря момичета, вашата оценка и подкрепа е неоценима! Благодаря, че вярвате в мен и в моите умения, това ме ангажира и стимулира. Няма да ви разочаровам, макар и да вдигнахте много летвата. :)

Мислех си днес четейки вашите прекрасни пожелания през какви сериозни трудности съм минала през тези близо 5 години с този сайт и с тази терапевтична работа, която намери своето реално потвърждение с изкарването на курса и изпита и получаването на сертификата. Пътя на жената към свободата, независимостта, себеутвърждаването, изграждането на силна, решителна и цялостна личност е почти непосилен в един материален свят, в който царят свирепи закони на безпощадност и безжалостност. Мислех си, че са малко жените, които успяват да се утвърдят като безспорни лидери. Но истината е че щом една или две, три успяват, значи всяка може да го постигне.

Какво да ви пожелая и аз? Изберете нещо и го наречете ЦЕЛ, обикнете целта с цялото си сърце и душа, бъдете готови да жертвате много и да използвате всякакви средства за постигането и, които не влизат в противоречие с вашата съвест. Вашата съвест. Не тази на обществото, на семейството или приятелите. Тяхната съвест няма никакво значение, защото тя не е ваша. Израза "Целта определя средствата" не е правилен според мен. Правилния израз е "Съвестта определя средствата. Моята, лична съвест." Ако дадени средства не противоречат на вашата лична съвест и са в синхрон с нея, използвайте ги без колебание. И нека само ТЯ да бъде вашия коректив. Втория израз, от моето лично снаряжение е: "Отговорността определя средствата. Моята отговорност." Ако вашето лично разбиране за отговорност не влиза в противоречие със средствата, използвайте ги без колебание.

Обичам ви! Благодарна съм ви, че споделяте с мен и доброто и лошото и също ви желая Сила, Устойчивост и непоколебима Вяра във всяко ваше начинание.
Журнал Психея

Предизвикателства и преживявания 11 Ян 2012 09:53 #2699

• Kamino
  • Kamino's Avatar
  • Administrator
  • Юлияна Шапкарова
Спомняте си казвала съм ви за сайта "Българска сексология", който беше нашия основен конкурент и то сериозен, защото се правеше от професионални сексолози, завършили медицина. Те почти винаги бяха първи при изписване в гугъл на думата "сексология", нашия сайт беше втори. Те бяха по-стар сайт, когато аз навлязох в "играта" през 2006 те вече имаха едно сериозно присъствие. И сайта им беше стойностен, изобщо професионалисти в сферата на сексоогията и урологията, амбициозни хора.

Този сайт вече го няма. От гледна точка сексуалната култура на българина това е трагедия. От гледна точка на конкурентността говори за това, че Сексология и природа на човека е конкурентно способен и устойчив въпреки всичко и въпреки всички и на всяка цена. В този смисъл имах наистина най-добрия учител. Личи си. Тук влагам самоирония.

От друга страна обаче крайната бузкруполност и жестокост в конкурентноспособността на мен са ми чужди, аз съм жалостива. Спорно е дали това е грешка, защото в много случаи прави от конкурентите приятели, когато подадеш ръка за помощ на падналия. Но също така неспазването на принципа на Чингиз Хан: "Убивай врага докрай." някой ден е възможно да ми изяде главата, в среда на конкуренция, в която такива жалостивости се заплащат скъпо.

Надявам се сайта "Българска сексология" да се върне в интернет. Не желая и да си помислям дори какво означава за един собственик и администратор на сайт да му се наложи да свали сайта си от интернет.

Не се чувствам щастлива от победите си. Войните било в бизнеса, било в нета, било реалните бойни действия са мръсна и гнусна работа. Една жена трябва да е напълно и изцяло погубила себе си като жена, за да хареса това.
Журнал Психея

Отг: Предизвикателства и преживявания 02 Май 2012 18:41 #2912

• Kamino
  • Kamino's Avatar
  • Administrator
  • Юлияна Шапкарова
Kamino писа:
Съвременната медицина казва: "Хирурга не може и не трябва да оперира близките си!" Най-общо е казано за хирурга, но то се подразбира и за всички останали докторски и лечителски професии и занаяти. :) Действително хората, когато са въвели това правило не са говорели празни приказки. Чувствата и емоциите пречат! И се правят такива балъшки грешки /да не говорим за сериозните/, които могат да костват твърде, твърде много. Някои се опитват да опровергават това твърдение с тезата: "Ако си истински професионалист в занаята няма да допуснеш чувствата и емоциите да ти попречат." Не е така и не съм съгласна. Защото професионализма се придобива като знание и практически опит. Това е нещо, което се учи и тренира. Чувството и емоцията е нещо, което е вродено, по рождение си го получаваме и то е равносилно на инстинкт. Вроденото винаги е по-силно от придобитото. И винаги надделява и трудно се поддава на контрол особено в тежки и трудни ситуации. Ето един пример - ние имаме морални, хуманни и законови принципи: "Не убивай" и те са добре заучени и тренирани не само в нас, но и в поколения преди нас. Обаче, ако някой нападне вас или семейството ви ще се активира инстинкта за самосъхранение и ще убиете, за да се защитите. Ето как инстинкта наделява над заученото.

Конкретно аз си мисля за терапията без значение дали психо или холистична. Чувствата и емоциите надделяват и е трудно да направиш за клиент, който ти е близък това, което ще направиш за непознат. Към човек, който обичаш обикновено се възприема едно щадящо отношение, което с нищо не помага и дори вреди. Ако към непознатия при който всички опити "со кротце, со благо" :) са изчерпани и той или тя отказва да положи усилия за себе си, терапевта ще приложи да кажем едно "шилосване" :) за да има терапията добри резултати. Към човека който обичаме това ще бъде пропуснато и ще си циклим. А някои терапевти дори започват терапията с "шилосване" и това дава много добри резултати.

Друг пример за конфликт между професионализъм и чувства. Мъж с паническо разтройство или фобия или в най-лекия случай силна тревожност. И жена психотерапевт, която е влюбена в този мъж. Тя иска и вероятно го вижда като Бог и той е такъв и притежава този потенциал, но паниката или фобиите му пречат да го изяви. И какво излиза нейния велик герой, войн е....напълнил гащите от страх. ;) :) Ето как се появява конфликт между това, което жената, като жена вижда и усеща в любимия и това, което реално съществува и пречи.

Да не говорим за доктор - акушер-гинеколог, който трябва да изражда собственото си бебе и да докторства на собствената си жена. :S

Накратко от личен опит. "Хирурга" или, който и да е друг занимаващ се с лечение на нещо си човек, не може да лекува близките си! Нещо повече, той или тя по-скоро може да ги разболее, след което на хората да се наложи да ходят при негов колега, за да се лекуват. Лекарската етика е абсолютна права да забранява подобно лечение и трябва да се спазва задължително! Да не говорим, че близките на "хирурга" и на всеки друг лечител, трябва да търпят неговия т.нар. "синдром на Бога", от който се разболяват доста хора от лекарската професия. Синдром, който се изразява в усещането, че си Бог, тъй като имаш способността, умението, призванието и всичко останало да даряваш и отнемаш живот.

Та за какво лечение може да говорим въобще? Задължително ходете да се лекувате при колеги и колежки на вашия съпруг, съпруга или друг роднина, приятел "хирург". :)
Журнал Психея
  • Страница:
  • 1
  • 2
Time to create page: 0.187 seconds
Създадено с Kunena форум
Joomla SEF URLs by Artio

© 2006-2016 Сексология и Природа на Човека - Sexology & Human Nature