Добре дошли, Гост
Username: Парола: Запомни ме
  • Страница:
  • 1
  • 2

ТЕМА: Причини за депресията?

Причини за депресията? 21 Ное 2007 12:26 #130

• mata68
  • mata68's Avatar
  • Fresh Boarder
Интересува ме мнението не толкова на лекари, психолози или психиатри а това, което можем да открием в ученията на Изтока по въпроса...
Администраторите са забранили публикуването за гости.

Отг: Причини за депресията? 21 Ное 2007 13:54 #131

Здравей mata68, много хубава тема. :) И мога да кажа, че ме затрудни. Не съм добре запозната с мнението на Източните учения по въпроса. Това, което мога да споделя е свързано с изследванията на Станислав Гроф. Проучвайки множество шамански култури, както и източни теории, той стига до извода, че повечето психически да кажем неразположения се дължат на перинаталните (свързани с травмата от раждането) и транперсоналните (древни, расови, колективни и филогенетични спомени, кармични преживявания и архетипни динамики)преживявания. Станислав Гроф добавя тези две специфични области към традиционната академична психиатрия и психология, чиито модел е ограничен до биологията, постнаталната биография (след раждането) и Фройдовото индивидуално несъзнавано.
По-нататък в практиката си той въвежда използването на холотропните състояния на съзнанието (необикновени, измененини състояния на съзнанието). Примери за такива са транса на шаманите, състоянията при медитация, спонтанните мистични епизоди. Изследванията му доказват наличие на спомени, свързани с вътреутробното развитие и раждането. В освобождаване на тези спомени и повторното им изживяване Гроф намира решение за лечението на в нашия конкретен случай - депресията. Той използва психеделична терапия и холотропно дишане.

Отг: Причини за депресията? 22 Ное 2007 15:01 #141

• Amaterasu
  • Amaterasu's Avatar
  • Fresh Boarder
Един много лесен и ефикасен метод за справяне с депресията е редовното практикуване на лечебните мудри. Това са движения от йога, които включват само ръцете и дланите, пръстите. Практикуването им освобождава блокираната в тялото енергия, в енергийните канали - нади и в енергийните центрове - чакри. От това следва, че на Изток считат, че причините за депресията се дължат на неправилно протичащата в тялото енергия.

Отг: Причини за депресията? 23 Ное 2007 11:19 #143

• mata68
  • mata68's Avatar
  • Fresh Boarder
Благодаря и на двама ви - тъкмо тези практики преглеждам! На Камино - за пратеното по пощата благодаря и весел уикенд!

Отг: Причини за депресията? 23 Ное 2007 16:27 #144

• Вальо
  • Вальо's Avatar
Не знам защо Камино намира въпроса затрудняващ. В една от нейните статии пише: \"Без редовно нежно докосване жените са склонни към депресия и загуба на интерес към секса, а мъжете стават по – агресивни и груби и губят интерес към несексуалното докосване – безотказна рецепта за предизвикване на дисхармония между партньорите.\"

www.sexnature.org/content/view/292/53/

Изводите са два
1. Камино трябва да си препрочита статиите от време на време. ;)
2. Целувайте се и се прегръщайте, колкото повече, толкова повече. :)

Отг: Причини за депресията? 26 Ное 2007 07:24 #152

• mata68
  • mata68's Avatar
  • Fresh Boarder
Благодаря! Добре, че го напомняш, ще се възползвам;)

Силни ли сме или депресирани? 11 Фев 2008 23:53 #301

• Kamino
  • Kamino's Avatar
  • Administrator
  • Юлияна Шапкарова
  • Thank you received: 54
Този разговор със Селма е едно от малкото неща които успях да спася от предишния форум, преди хакването. Публикувам го тъй като мисля, че би могъл да бъде полезен за хората с подобни проблеми.

"Всъщност съм преживявала изоставяне, не съм била винаги аз двигателят. Справих се с депресивните мисли бързо, но се метнах също така бързо, в друга рискова връзка. Не е било съзнателно търсене на нов смотаняк. По-скоро винаги търся несъзнателно мъж с някакви проблеми - комуникативни, здравословни, някакви там да има... Конкретно за сегашната връзка. Аз живях сама около 2 години след като напуснах първия ми съпруг, чувствах се сравнително спокойно - имах добра и доста отговорна работа, икономическа независимост, децата ми (от първия съпруг) се развиваха добре, пътувах, не се лишавах особено от нищо. Знам, че няма нищо страшно в това да си организираш живота сама. Някъде през този период се запознах с него, но той е чужденец, замина си и започнахме да си пишем. Не беше активна кореспонденция в началото, но интересна и се разбирахме. След 8-9 месеца писма, той реши да се върне в България за да можем да се виждаме. Така и стана - заживяхме заедно с добри и трудни периоди, след 3 години решихме да имаме дете, оженихме се, то се роди и малко след това той реши, че не издържа в България и трябва да заминем за неговата страна. Оставих работа, навици и всичко и заминахме. Малко след това зейнаха по-дълбоките му проблеми, в същия контекст, от който са дошли (в България бяха много скрити, отвреме-навреме нещо извън дома ги активизираше за кратко). Стигнахме до терапията. Минахме през много тежък период, в който той се съпротивляваше срещу мен, децата, терапията, срещу всичко, което иска да го извади от проблемите му, не искаше да осъзнае нищо, стигна до насилие (не крайни форми, но все пак стигна)....в крайна сметка нещата потеглиха, започна да напредва и е доста по-съзнателен и спокоен. Може да се каже, че е на път да оздравее.
Аз бях доста изолирана от терапията му, не намерих много общ език с терапевта му, но мисля, че въпреки това всичко ми даде голям тласък за да стигна до собствените ми проблеми, да спра да си затварям очите за тях и да проумея корените на страховете ми. Изчетох доста неща и си изясних кое как е, но в чисто теоретичен план. На практика проблемът си седи и се повтаря. Преди страховете бяха, че терапията не върви, че нищо няма да се промени, че лошите събития само се повтарят и няма излизане от този цикъл, че тия проблеми са вечни и тн. Сега страховете са други, писах ти ги, но проблемът е, че в дъното на всички страхове седи тоя ужас от изоставянето, и от повтарянето на неблагополучието, на тая самота пак и пак - нещо, което съм преживяла като малка, което дълго време не осъзнавах, беше забравено дълги години, но е работело....Преди няколко месеца успях да си припомня с големи подробности кое как е било, простих до голяма степен на родителите ми и на други хора. Дотам съм стигнала само, опитвам се да живея с това и да започна психологически да не завися от него. Може би е много пресен целия този детски непреодолян ужас, а може би пречи и друго нещо, не знам. Имам добри периоди, но....имам и големи сривове - от дребни неща правя слон и това ме повлича надолу. После успявам някак си да го преодолея, дори сравнително бързо, дори за месеци, но...пак се случва. Иска ми се да се организирам и да го преодолея окончателно.
Друго важно нещо. Бракът ми не е бил само ад. Мисля, че трудностите ни сближиха. Връзката ни е много дълбока, споделена и имаме различни съвместни интереси и планове. Само че...дойде ли ситуация, в която се активизират с нещо тези болки, човек не може да мисли нормално. Един-два пъти се случи да съвпадне негов тежък период с мой - е, лудница си беше. Не искам това да се повтаря, но ме е страх също как ще живея, когато това спре да се повтаря, нещо такова се получава Като цяло съм оптимист, не ме е страх от новото, което е навън - нито като професия, нито като ново място за живеене и реализация. Дори и в личен план съм го приемала много по-нормално преди...
Друго важно нещо - не бих могла да остана за повече от ден сама. В тази ситуация децата ми до голяма степен зависят само от мен, засега друго няма на хоризонта и не е възможно. Но мога да си отделям по няколко часа на ден мое си време, в което да работя по тези въпроси. Тук в чужбина живея доста изолирано и нямам близки, нямам нови приятели, всичко тук мина под знака на изолацията в неговите проблеми. Имам слава Богу, контакти с приятели и други хора по интернет и те доста ме крепят, но не променят много реалния ми живот, ясно е. Нямам спънки да се изразявам, да говоря за проблемите си, опитвала съм се в нета, но съветите, които получих са били силни думи, които не ми помогнаха..Това е в общи линии.

Как да се изправя срещу страховете?
Как да престана да се чувствам в тези моменти малкото изоставено момиченце, на което му е все едно кой ще го успокои?
Какво е нужно за да не ме срине пак някакво дребно нещо, което аз моментално абсолютизирам и правя от него края на света?
Защо понякога успявам да релативизирам съвсем естествено нещата и понякога не? Какво трябва да "порасне"? Дали не е свързано с годинките и дали не ме е страх от остаряване и не искам тази част да "порасне"?"
Журнал Психея
Юлияна Шапкарова - консултант-терапевт. Емоционални, семейни, професионални проблеми. 0889 42 04 42 ;Този имейл адрес е защитен от спам ботове. Трябва да имате пусната JavaScript поддръжка, за да го видите.

Отг: Силни ли сме или депресирани? 11 Фев 2008 23:59 #302

• Kamino
  • Kamino's Avatar
  • Administrator
  • Юлияна Шапкарова
А това е и моя отговор, незнам дали успях да помогна на тази жена, тъй като сайта беше унищожен из основи. Селма, дано да си добре и да си щастлива.

"Здравей мила Селма, искам да уточня, че аз не съм професионелен терапевт (сексолог и или психолог). По-скоро се опитвам да вникна в проблема като приятел и е твърде възможно и аз да се отклоня в проповеди и „силни думи” какво и как да направиш, които няма да са ти оFт полза. За това, когато усетиш, че нещо, което казвам не върши работа в твоя случай те моля веднага да ме коригираш, за да не си говорим празни приказки. Сега да се залавяме за работа. Насилието си е насилие при него няма крайни форми, по-малко крайни и съвсем леки форми. Всичките тези проблеми (неговите) са се отразили върху теб. Мисля, че това е бил и отключващия момент за твоите тежки периоди и депресии. Много ъм учудена, че ти си била изолирана от терапевта му и от цялата терапия. Това е крайно неправилно! Ето сама виждаш той е вече добре, а ти тъпчеш на едно място и не само това, дори се връщаш назад в миналото сама, ровиш в спомените си, преживяваш ги, четеш литература по въпроса, без имаш никаква насока, без да знаеш дали си на прав път или си попаднала в някои от капаните на психиката. Съвсем естествено е да се почувстваш изоставено момиченце, да си мислиш, че никой не се интересува от теб. Разбира се силата на характера ти те крепи и успяваш да продължиш, но сривовете неминуемо ще зачестят и ще стават все по-трудни за овладяване. Тук пробема не е в това дали е друбничък като мравка или огромен като слон. В трудното емоционално състояние което се намираш, дори нещо смешно може да те доведе до депресия. Пак ще повторя, че е крайно неправилно твоето изолиране от терапията. Вие сте семейство, проблемите са общи, неговата лабилност засяка теб и децата. Той не живее сам, за да ходи сам при терапевт. Дори и децата е трябвало да участват в тази терапия. Защото всичко това се отразява и на тяхната психика. Някои ден и на тях ще им се наложи да прощават и да човъркат по спомените си така както ти го правиш сега. Незная защо се е получило така, че ти си оставена сама на себе си, а той провежда лечение. Абсурдно е.
Това, което искам да ти внуша като за начало е, че в чувството ти че си изгубено малко дете няма нищо нередно. Ако се интересуваш от езотерични науки би трябвало да знаеш, че почти навсякъде ни съветват да запазим детското в себе си. Да живеем и да играем като деца. Според мен в теб нищо не трябва да „пораства” просто трябва да смениш полюса. Нека тъжното и изоставено малко момиче, се опита да се усмихне на света вместо да седи в ъгъла и да плаче. Наблюдавай децата си и се учи от тях. Те се скриват под завивката за един час и плачат така сякаш е дошъл края на света. След като се наплачат изкачат от стаята като хали и се заемат с нещо, което според тях е от изключителна важност, потапят се в новото си преживяване, игра, забавление....
Страха от годинките? Да и това го има, страх те е от „старостта”, която ние със западното си мислене се мъчим да избегенем, да избягаме от нея, да се скрием....Единствения начин да се примириш с този процес е да си останеш дете. Да запазиш детето в теб живо и свежо, готово за игра и забавление. Идете с твойте дечица на лунапарк, до зоопарка, забавлявайте се, хапнете сладолед, облечи се със смешни дрехи изцапай ги както правят децата. Организирайте си бой с възглавници. И не ми казвай аз съм стара за това, ще изглеждам смешно, та аз съм бизнес дама обличам строги официални костюми и дори съм написала завещанието си, купила съм си парцел в гробищата, всичко при мен е изпипано до най-малката подробност. J Стига с това! Кажи ДА на детето в теб и на живота. Тялото и психиката ти сами ти подсказват, че това е което трябва да направиш, като те връщат към детството ти към спомените, но ти се закотвяш от едната страна на дуализма болка-радост. Тоест ти си малкото плачещо момиче, което е обидено на целия свят. Смени полюса ти си малкото весело момиче, което тича свободно през полето, косата му се вее на вятъра, бузките му порозовяват от удоволствието и от свободата и се заливаш от смях на нещо ужасно смешно, което само ти си го знаеш. J Купи си книжка с картинки за оцветяване и си рисувай, драскай нещо, просто се забавлявай.
Искам горещо да ти препоръчам също така да прочетеш и категорията Свещената сексуалност във сайта. По-специално внимание обърни на Даоистката сексуална алхимия. Извърли всички дебели книги за психология, които си изчела или ги скрии на сигурно място в мазето, при мишките там им е мястото. Потърси книгата Сексът на многократния оргазъм – даоистка сексуална алхимия. Авторите са Мантак Чиа, Мениуон Чиа, Дъглас Ейбрамс и Рейчъл Ейбрамс. Ако я няма в чужбина (което ме съмнява) на българския книжен пазар я има. Поръчай я от някоя виртуална книжарница с доставка. Ще ти излезе скъпичко, но аз ти обещавам, че парите, които ще дадеш ще ти върнат здравето и спокойствието. Ще съживят и семейните ти отношения. Трябва и двамата със съпругът ти да я прочетете. Ако след това проявите интерес има и друга литература от тези автори. Между другото те са две съпружески двойки. Това, което тези хора са изписала и труда, който са положили са съвремените терапии в семейните отношения. И всеки уважаващ себе си психолог и сексолог би трябвало да препоръчва този учебник на пациентите си и да ги изпитва на всяка среща. Сега погледнах, че не си си активирала достъпа за сайта. Аз го активирах. Можеш да влезеш с името и паролата си или просто като гост и да прочетеш внимателно статиите в Свещената сексуалност, Психология без граници, някои от сатиите в Социална психология докато пристигне книжката при теб. А сега обличай смешните дрехи и се захващай да оцветяваш книжката с картинки."
Журнал Психея
Юлияна Шапкарова - консултант-терапевт. Емоционални, семейни, професионални проблеми. 0889 42 04 42 ;Този имейл адрес е защитен от спам ботове. Трябва да имате пусната JavaScript поддръжка, за да го видите.

Отг: Депресията и Матрицата 19 Май 2008 12:46 #451

• Kamino
  • Kamino's Avatar
  • Administrator
  • Юлияна Шапкарова
Значи правя си аз едни неща по статиите и на какво попадам в една от тях, как не съм го забелязала по-рано! Хората си правят проучвания за депресията и чак и Световната банка участва?!?! И какво установили милиарди икономически загуби в следствие на това заболяване!!!!! Ако до този момент съм се съмнявала дали живея в Матрица създадена и управлявана от безчувствени роботизирани машини, то сега вече няма място за никакво съмнение!!! :angry:

\"Международно проучване, организирано от Световната Здравна Организация и Световната Банка, което оценява бремето, понасяно от човечеството от различни социално значими заболявания като измерва годините пълноценен човешки живот, изгубен по силата на болест, отчита, че към момента депресивното разстройство стои на второ място (след исхемичната болест на сърцето) сред всички телесни и психични болести по загубата на години пълноценен живот, която причинява. Очаква се, че до 2020г. тя ще достигне първо място сред всички познати болестни състояния в тази класация. Като икономическите загуби, които предизвиква, възлизат на милиарди.\"

Да наистина изглежда хората страдащи от това заболяване НЕ могат да произведат достатъчно топлина и енергия, за да хранят МАШИНИТЕ! А това води до големи финансови и икономически загуби, какво разхищение. Но пък от друга страна фармацевтичните гиганти отбелязват върхови постижения при продажбата на антидепресанти, така че вероятно счетоводните МАШИНИ са изчислили, че разхода на топлина и енергия се покрива от печалбата в друга сфера. Дебит, Кредит, Салдо, Статистика - от 3 опита за самоубийство - 2 са успешни!
Журнал Психея

Отг: Депресията и Матрицата 20 Май 2008 17:03 #454

Да приемем просто ей така за разнообразие, че Матрицата не е художествена измислица с добър сценарии и актьорски екип, а че е реално съществуваща. И през тази призма да проследим разговора между любимия ми Морфей и не толкова симпатичния Нео:

...\"Те са били зависими от слънчевата енергия (машините) и се е вярвало, че няма да могат да оцелеят без изобилен енергиен източник като слънцето. Човечеството винаги е било зависимо от машините, за да оцелее. Но изглежда съдбата наистина има чувство за ирония. Човешкото тяло произвежда повече био-електричество от 120 волтова батерия и над 100 000 джаула топлина. Чрез подходящ енергиен процес машините намерили цялата енергия, която им е нужна. Съществуват полета Нео..безкрайни полета където вече не се раждат хора. Нас ни отглеждат...
Видях как втечняват мъртвите, за да хранят с тях интравенозно живите. Стоях там и гледах чистата, ужасяваща прецизност и осъзнах очевидната истина. Какво е Матрицата? Контрол! Матрицата е компютърно генериран свят-мечта създаден, за да ни държи под контрол, за да превърне човешките същества...в това...

- Ако те убият в Матрицата умираш ли и тук?
- Тялото не може да живее без съзнанието.\"

Сега да се върнем към депресията и към проучванията на световната банка за икономическите и финансови загуби които икономиките търпят от това, че до 2020 година депресията ще бъде водещото заболяване на човечеството, от там съответно и самоубийствата ще се покачват драстично. Какво ни казва това? Може би ни казва че хората са изчерпани, че поради невъзможността си да се изключат от Матрицата, да спрат да бъдат батерии, просто решават да сложат край на живота си. (ако умреш в матрицата, умираш и извън нея или по-точно там в полетата където те отглеждат). Е да вярно мъртвите се втечняват, за да хранят интервенозно живите, но ако депресираните и самоубилите се надвишават хилядократно живите?
В такъв случай тревогите на световната банка и на безчувствените и управници и на всички останали машини са разбираеми.
Какъв е извода? Фармацевтичните гиганти и всички други гиганти ще произвеждат още по-модерни лекарства, опиати, антидепресанти и дори нови и нови марки алкохол, нови и нови залъгалки и играчки само и само да ни държат живи!
Приятно гледане на Матрицата 4! Е разбира се аз не съм полудяла просто ви представям идея за продължение на \"художествената измислица\". Но си държа на авторските права, братя Уашовски!
;)

Отг: Негатив и Позитив 20 Мар 2010 20:50 #1455

• Kamino
  • Kamino's Avatar
  • Administrator
  • Юлияна Шапкарова
Не ми се започват нови теми, при наличието на толкова много...пустеещи. Да, форума е пустинята на празинте глави, но това е друга тема.

Фотографията е интересна наука, ако някога сте си правили снимки от онези старите, преди да навлязат модерните технологии, сигурно сте забелязали, че заедно със снимките за паспорт да кажем ви дават и една снимчица, която се нарича "негатив". На нея някои неща от вас са с бели очертания, а други са черни. Днес също модерните технологиии предлагат възможност снимката, която сте си направили с мобилния телефон или с цифров фотоапарат да бъдат приведени в изглед "негатив". За камерите няма да говоря, не ги обичам и забранявам да ме снимат с камера. В същност забранявам да ме снимат изобщо с каквото и да е било, освен в редки случаи, много редки случаи. Има и закон за това между другото според който никой няма право да ви снима, ако вие нежелаете и пр. да не се отклонявам от темата. Та мисълта ми е много е интересно да разглеждате снимките си като негатив, особено ако сте човек интересуващ се от психология. Сигурно вече се досещате на къде тече мисълта ми. Разбира се към персоната и сянката, две понятия върху които се градят основите на всяка една психология от Фройд и Юнг до модерната трансперсонална психология и психиатрия. В този смисъл ми хрумна идеята да размишляваме върху персоната и сянката през погледа на снимката "негатив". Нека да разгледаме този негатив като нашата сянка (сенки), а другия образ (цветния, красивия, приемливия) като персоната. Ние всички харесваме персоните си, те са чудесни и никак не обичаме негатива, там сме доста грозни, че дори не можем и да се познаем, толкова е черно, черно и тук таме някакви бели очертания. Толкова не харесваме този негатив, че дори го забравяме и забравяме, че сме го забравили. Но той не изчезва, продължава да си живее и става толкова огромен и досаден, че ние започваме да го виждаме във всички останали, но не и в себе си. Всички са толкова лоши, зли, негативни и грозни, а ние горките, добричките, красивите, милите и внимателните сме подложени на ужасни страдания от онези "негативи". И за да свържа темата "причини за депресията" с новото и заглавие "негатив и позитив" ще кажа, че осъзната депресия е неосъзнат гняв. Когато нашият позитив (персона) осъзнава, че е депресиран, просто трябва да погледне в своя негатив (сянка) може и в самата снимка-негатив и да се запита: "на какво или кого съм толкова гневен?!" В много групи по терапия работещи с пациенти страдащи от депресия един от подходите е терапевта или терапевтите да направят така, че да доведат пациента до осъзнат гняв. Това е напълно логичен подход, защото гнева и агресията, когато са осъзнати са движещи сили, те са енергия и то много мощна енергия, когато са осъзнати те се превръщат в стимул за живот и за постижения. Когато са неосъзнати те са или причини за тежки депресии или причини за жестокост, злоба, отмъстителност (тоест нездрава агресия, нездрав гняв насочен или към себе си под формата на суицидики или към околните под формата на жестокост и насилие). Във връзка с всичко казано до тук ще ви представя и една снимка негатив, а по-късно в разговора (ако изобщо се получи такъв...) ще ви кажа и на кого е този негатив и ще постна и позитива. Подчертавам, че темата е коструктивна и градивна. И макар и посветена на депресията в предишните постове, в нея целим да осъзнаем и разберем своите разрушителни импулси и негативи. И нямаме за цел да се посвещаваме на тяхното неосъзнато наторяване и развитие в най-различните им форми...като например разговори "планирам самоубийство и дойдох да ви осведомя".

А сега ето и негатива

Журнал Психея

Отг: Негатив и Позитив 21 Мар 2010 16:18 #1460

• n_hope
  • n_hope's Avatar
  • Expert Boarder
  • Здравейте, приятели!
Има негативни и позитивни качества; негативни и позитивни мисли; негативни и позитивни чувства; негативни и позитивни емоции..... Части от едно цяло - нашия "Аз"
Обичам да пиша и се смея, дори "когато ми се плаче"!

Отг: Негатив и Позитив 22 Мар 2010 19:00 #1472

• Kamino
  • Kamino's Avatar
  • Administrator
  • Юлияна Шапкарова
А иска ли някой да предположи или да познае на кого принадлежи образа от негатива?
Журнал Психея

Отг: Негатив и Позитив 22 Мар 2010 19:21 #1473

• George
  • George's Avatar
  • Junior Boarder
  • Thank you received: 1
Моето предположение е Слави Трифонов? :dry:
Вижда се, че мъжът е с гола глава, Слави след пролбемите си с очите започна да ползва очила. Според мен прилича.

Отг: Негатив и Позитив 22 Мар 2010 20:18 #1480

• Merichka
  • Merichka's Avatar
  • Expert Boarder
  • Когато в дълбокото намериш бисер, изведи го с длан
  • Thank you received: 5
Да, да и така си подпира главата на пръстчета! :cheer:
Le passй n\'existe plus, le futur ne t\'appartient pas, aujourd\'hui est un cadeau et c\'est pourquoi on le nomme Prйsent!!!
  • Страница:
  • 1
  • 2
Time to create page: 0.145 seconds
Създадено с Kunena форум
Joomla SEF URLs by Artio

© 2006-2016 Сексология и Природа на Човека - Sexology & Human Nature