Добре дошли, Гост
Username: Парола: Запомни ме

ТЕМА: Мама, татко и аз

Мама, татко и аз 14 Ное 2007 16:34 #108

• Kamino
  • Kamino's Avatar
  • Administrator
  • Юлияна Шапкарова
  • Thank you received: 54
Тук ще обсъждаме проблемите на децата и родителите. Безпокойствата и неразбирателствата между мама и татко и между тях и децата. Може да споделите какви са вашите тревоги по отношение на децата ви и как разрешавате проблемите.
Аз ще напиша едно стихче, което ни изпрати 11 годишната Софи

Любовта през погледа на децата

Защо точно ти остана четири дни при мен,
защо сега ме остави,
защо ли любовта е коварна и зла,
защо ли пак съм сама?
Моля те, не ме търси и си върви,
макар и много да боли.

Любовта е с мен, любовта е без мен,
но защо ме подведе в най-важният момент?
Защо ли пак съм тук, защо ли пак съм при теб,
моляте кажи,а не мълчи...

Aко си ме обичал поне за ден,поне за час
върви си и не ме търси,
защото достатъчно ме нарани.
Когато теб те няма, трудно аз живея
защо се връщаш, а после тръгваш пак?
Не можеш ли да спреш да нараняваш?
Да си на път в най-важните мигове
и да забравяш, че някой някаде за тебе мисли
че те чака и обича?
Журнал Психея
Юлияна Шапкарова - консултант-терапевт. Емоционални, семейни, професионални проблеми. 0889 42 04 42 ;Този имейл адрес е защитен от спам ботове. Трябва да имате пусната JavaScript поддръжка, за да го видите.
Администраторите са забранили публикуването за гости.

Отг: Мама, татко и аз 14 Ное 2007 17:14 #109

• Нели
  • Нели's Avatar
Група от професионалисти задали на деца от 4 до 8 години въпроса: “Какво според теб значи ЛЮБОВ?” Отговорите, които получили, били по-смислени и по-дълбоки, отколкото някой е можел да очаква:
• “Когато баба получи артрит, тя не можеше повече да се навежда и да си лакира ноктите на краката. От тогава дядо прави това вместо нея винаги, дори след като и той получи артрит на ръцете. Това е любов.” Ребека - 8 години.
• “Когато някой те обича, той произнася името ти различно. Ти просто знаеш, че името ти е чисто, произнесено от него.” Били - 4 години
• “Любов е, когато едно момиче си слага парфюм и едно момче си слага афтършейв и те излизат заедно и се миришат.” Карл - 5 години
• “Любов е, когато ти отиваш да си купиш нещо за ядене и даваш на някого повече от твоя чипс, без да искаш той да ти дава изобщо от своя.” Криси - 6 години
• “Любов е това, което те кара да се усмихваш, когато си тъжен.” Тери - 4 години
• “Любов е, когато мама прави кафе на татко и сръбва от чашата му, преди да му я даде, за да е сигурна, че е хубаво и не пари.” Дани - 7 години
• “Любов е, когато се целуваш с някого през цялото време и когато се уморите да се целувате, ти искаш още да бъдеш с него и да си говорите още. Мама и татко са такива. Те изглеждат неприлично, когато се целуват.” Емили - 8 години
• “Любов е това, което е в стаята с теб на Рождество, ако ти спреш да отваряш подаръците си и се заслушаш.” Боби - 7 години
• “Ако искаш да се научиш да обичаш по-добре, трябва да започнеш с приятелите, които мразиш.” Ника - 6 години
(ние имаме нужда от няколко милиона повече Ники на тази планета)
• “Любов е, когато казваш на едно момче, че харесваш ризата му, когато го виждаш с нея всеки ден.” Ноил - 7 години
• „Любов е, когато една стара жена и един стар мъж са още приятели, макар че се познават много добре.” Томи - 6 години
• “По време на моя рецитал по пиано, когато излязох на сцената, много се страхувах. Видях колко много хора има в залата! Всички ме гледаха. И видях татко, който ми махна с ръка и ми се усмихна. Той беше единственият, който направи това. Повече не се страхувах. Това е любов.” Синди - 8 години
• “Мама ме обича повече от всеки друг. Никой друг не ме целува, преди да си легна.” Клер - 6 години
• “Любов е, когато мама дава на татко най-хубавото парче от пилето.” Илейн - 5 години
• “Любов е, когато мама вижда татко мръсен и потен, и въпреки това му казва, че е по-хубав от Робърт Редфорд.” Крис - 7 години
• “Любов е, когато кученцето те близва по лицето дори тогава, когато си го оставил цял ден само.” Мери-Ан - 4 години
• “Зная, че по-голямата ми сестра ме обича, защото ми дава всичките си стари дрехи, а после трябва да излезе и да си купи нови.” Лорен - 4 години
• “Когато обичаш някого, клепачите ти подскачат нагоре и надолу и очите ти излъчват звездички.” Карен - 7 години (каква представа!)
• “Любов е, когато мама вижда татко седнал на тоалетната, и не мисли, че това е срамно.” Марк - 6 години
• “Наистина не трябва да казваш на някого “Обичам те”, ако не мислиш така. Но ако го мислиш, то трябва да му го казваш много пъти. Защото хората забравят.” Джесика - 8 години
• И финалното: Писателят и преподавателят Лео Баскалия разказва за един конкурс, в който трябвало да журира. Задачата на конкурса била да се определи най-грижовното дете. Победителят било едно 4-годишно момченце, чийто възрастен съсед наскоро изгубил съпругата си. Когато видяло, че мъжът плаче, малкото дете
отишло в двора на господина, покатерило се в скута му и останало седнало там. Когато се върнало при майка си, тя го попитала какво е казало на съседа, а малчуганът казал: “Нищо, само му помогнах да си поплаче.”

Отг: Мама, татко и аз 20 Ное 2007 21:29 #126

• pipi
  • pipi's Avatar
Интересно но защо ли ми се струва че тази малка Софи е преживяла нещо. Някаква болка или е видяла свой близък наранен. Дали това дете не е дете като моето родителите имат проблем помеждуси? Като споменах за проблеми защо ли се замислих за онези дечица които живеят само с мама или само с татко. Как мислите вие?

Отг: Мама, татко и аз 20 Ное 2007 22:11 #128

• Kamino
  • Kamino's Avatar
  • Administrator
  • Юлияна Шапкарова
Стихотворението на малката Софи изразява по-скоро болката и към изгубения родител. Думите и подсказват, че мама и татко не са заедно, тя е опитала да напише любовно стихче, но крехката и възраст е насочила думите към самотата, което детето изпитва и към неразбирането...
Журнал Психея
Юлияна Шапкарова - консултант-терапевт. Емоционални, семейни, професионални проблеми. 0889 42 04 42 ;Този имейл адрес е защитен от спам ботове. Трябва да имате пусната JavaScript поддръжка, за да го видите.

Отг: Какво ми каза Баба? 09 Юни 2008 18:56 #465

Хехехее вижте какво забавно и поучително текстче намерих. Даже и каките и леличките като мене могат да извлекат някой полезни съвети за себе си. Освен, че ще се посмееме. Но бабати са наистина мъдри жени, нека да ги слушаме внимателно какво ни казват.

- Бабче, как да разбера, че съм се влюбила?
- Много просто, момичето ми. Помниш ли как се запознахте?
- Разбира се. Помня не само как се запознахме, но и всяка наша среща: Как за първи път се усмихнахме един на друг, как са хванахме за първи път за ръце, как се целунахме. Знаеш ли, бабо, аз дори помня всичко, абсолютно всичко, което съм му разказвала; на какво се смеехме, как се приготвях за всяка среща; с какво бях облечена, за да му се харесам. Това любов ли е, бабче?
- Не, внучке. Любовта е, когато помниш с какво е бил облечен той на срещите. А ако помниш себе си, това е влюбеност. Прибери си куклите в скрина, момиче.
Бабче, кажи ми кога настъпва моментът за раздяла? Може би е по-добре да си тръгваш веднага след първата нощ, докато още няма неоправдани надежди, без да дочакваш изясняването на отношенията, оставайки в паметта си само смътен приятен спомен? Или след много, много нощи, когато всичко лека-полека изчезва само, неизвестно къде и защо; спокойна \"екологична\" раздяла, без болката на нещо разкъсващо, без рев и викове?
- Тук всичко е много просто, дете. Трябва да си тръгваш не след някакво определено количество нощи, а след първото утро, когато не ти се иска да станеш по-рано и да му приготвиш закуска. Свари му тогава кафе, целуни го за сбогом и затвори вратата.
Бабче, и досега го сънувам...
- Дъще, спомни си ланския сняг.
- Какво общо има тука миналогодишния сняг? Аз исках да ме посъветваш, а не да говорим за времето.
- Ами че съвета вече ти го дадох. Ако още те боли, ако още не е забравено докрай, ако вътре още трепва, кажи си сама наум: \"Лански сняг...\" И се отнасяй към всичко, което е било с вас, точно по същия начин. Не е възможно да се запази снежинката през лятото, внучке, идва и нейното време да се разтопи. И макар че сега ти е трудно да повярваш, но задължително ще падне нов сняг. Просто се довери на времето и го дочакай, свеж, чист, първи сняг. А ако още тъгуваш по това, което е отминало, повтаряй си наум: \"лански сняг е, лански, лански ...\"
- Бабче, аз ще се боря за любовта си. Няма просто така да им го дам. Няма да отпусна ръце, няма да се предам без бой!
- Момичето ми, знаеш ли онази любима игра от училищните празненства, когато трябва да се бяга около столовете, които са с един по-малко от играчите; а когато кажат стоп и музиката спре, всеки се старае да успее и да заеме стола пръв? Е, ти нали играеш точно тази игра, когато се опитваш да се \"бориш\". Защо да бягате двама или дори трима около един стол, да се опитваш да надхитриш съперничките си и да го заемеш първа, ставайки за смях на околните, да нервничиш и да се ядосваш? Огледай се наоколо - до стената има други незаети столове. Ти си вече голяма, зряла, време е да престанеш да играеш детски игри.
- Бабче, защо ме боли толкова? Аз ревнувам буквално от всяко женско име, което той произнася. Когато не вдига телефона, аз вече си представям, че той е с друга. Когато той ми разказва за някоя жена, аз веднага започвам да си мисля \"има ли нещо?\" Ревнувам го и от \"бившите\", от приятелите му, от колегите в работата, от случайни срещи. Как да престана да се измъчвам, а, бабо?
- Дете, ревността е чувство измамно. Ти не ревнуваш, ти се страхуваш да не го изгубиш. Не се бой обаче, това е безсмислено. Защото ако няма повод за ревност, да се ревнува е глупаво, а когато вече има повод, е късно.
- Всички мъже са еднакви! Бабче, още щом ми каже \"Здрасти\" и аз вече знам как ще се държи той по-нататък, какви вицове ще ми разказва, как ще се усмихва, как ще ме докосва, как ще се сърди и ще си тръгва.
- Не си права, момичето ми. Всички мъже са различни. Просто ние харесваме мъже, които си приличат. Ти харесваш ли \"скромни\", домошари? Тогава защо се оплакваш, че пак ти се е паднал досадник, който не иска да излиза от вкъщи? Ако си избираш мъж, който е душа на компанията, не се учудвай, че ще ти се наложи да го делиш с приятелите му, а доста често и с паралелни приятелки. Ако обичаш романтичните, бъди готова не само за свещи, стихове и шампанско, но и за периодични депресии и изчезвания, които той ще ти обяснява като творчески кризи. Избираш ли си мъж, зад чийто гръб да се чувстваш като зад \"каменна стена\", не се учудвай, че не можеш да откриеш в тази стена врата за навън. Жените избират мъже, които си приличат, а после се учудват, че те всички са еднакви.
- Бабо, не знам как да му кажа, но да не му причиня болка. Той не е заслужил баналното \"хайде да си останем приятели\". Той е добър, а на мен ми се налага да постъпя с него жестоко. Какво да правя, бабо, как да му кажа, че между нас всичко е свършено?
- Запомни, момичето ми: в последното изречение, което ти кажеш на мъжа при раздяла, той трябва да чуе не само неизбежната жестокост, но и благодарност за всичко хубаво, което сте имали с него. Нали когато той ще си спомня за теб, неизбежно ще си припомня и раздялата ви. И ако искаш очите му да се усмихват, когато си спомня за тебе, не изяснявай отношения на прощаване. Само едно му кажи: \"Не се нуждая повече от твоето присъствие, за да те обичам\". И край, тръгни си.
- Бабче, не знам дали си струва да му разказвам всичко това. Като че ли нищо кой знае какво не се е случило, а ако той изведнъж научи? И сякаш нямам какво да си признавам, но не мога и да разказвам. И как мога да изисквам от него да бъде честен с мен, ако самата аз започвам да крия нещо и да не се доизказвам?
- Момичето ми, запомни три прости правила. Първото е: никога и при никакви обстоятелства не го лъжи. Второ: никога и при никакви обстоятелства не му изменяй. И третото: ако вече си го излъгала и изневерила, при никакви условия не му разказвай за това. Само помни, дете, колкото и да искаш, последното правило следва само след първите две.
- Бабче, не разбирам какво става: той изведнъж, без обяснения просто изчезна. Всичко вървеше добре, а после...Вече не го виждам, телефонът мълчи, и вече не се срещаме дори случайно. Може да се е случило нещо? Или все пак съм го обидила с нещо, може би си струва да му се позвъни и да се поговори, да се изясни, какво все пак става?
- Дъще, не си струва, повярвай ми. Нали и ти самата знаеш отговора, само че не искаш да си го признаеш. Той не звъни, защото не иска - много е просто. Запомни, дете, докато мъжът се интересува от жената, той няма да изчезне. Ще счупи телефона да звъни, ще обикаля около входа, ще организира случайни срещи. И никакви причини, дори най-жестоките, няма да станат причина той да не е до нея, ако той иска именно това. И ако ти не искаш да го караш в отговор на твоя въпрос \"защо е изчезнал от живота ти\", да ти казва, че е бил много зает или е имал много работа, то по-добре не питай. И ако не си търсиш излишно повод да си причиниш болка като чуеш истината, по-добре не питай. Нали и така знаеш отговора.

Отг:Мама, татко и аз 26 Фев 2010 16:34 #1327

• Kamino
  • Kamino's Avatar
  • Administrator
  • Юлияна Шапкарова
Преди известно време в един друг сайт поставих за обсъждане тази тема. Напразно поставена сред хора, които не се интересуват от тези въпроси. Просто изхабих материала. Да видим сега дали тук има интересуващи се и желащи да дискутират. Ще бъда крайно разочарована, ако се окаже, че и тук няма кой какво да каже и това ще ми покаже, че нещата и в този сайт в частност и като цяло в Интернет средата не вървят никак на добре. Ако Интернет средата ни е гнила и разлагаща се то от това следва, че и самото ни общество е гнило и разлагащо се, защото интернет е отражение на нас самите и на обществото ни, чрез нас и от нас се прави интернет!

Белези за разпознаване на деца и юноши в ситуация на насилие

• ИЗОСТАВАНЕ ВЪВ ФИЗИЧЕСКОТО И ПСИХОМОТОРНОТО РАЗВИТИЕ– изглеждат по-малки от реалната им възраст, с ниско тегло и размери (обикновено в предучилищна възраст, индикатор за занемаряване). В ранна възраст – лошо здраве и сън, силен продължителен плач (занемаряване);
• АКО Е ИМАЛО СЕРИОЗНИ УДАРИ ПО-ГЛАВАТА, СА ВЪЗМОЖНИ ДЕФЕКТИ в развитието на централната нервна система; когнитивни и комуникативни нарушения или забавено развитие на функциите на вниманието (обем, концентрация, разпределеност, превключваемост), паметта, интелекта, езикови трудности (възпроизвеждане, възприемане на речта, свързване на дума и образ, заекване);
• СОЦИАЛНИ И ПОВЕДЕНЧЕСКИ– неадекватност на лицеизраза (“замръзнала безизразност”), затвореност и необщителност, избягване на контакти, неспособност за сприятеляване, страх от възрастни (от определен човек – при сексуално насилие), чести посещения в болнични заведения (поради чести травми), псевдозрялост, хиперактивни, импулсивни и хаотични или напротив потиснати и затворени, с обучителни трудности (в начална училищнавъзраст и в прогимназията), прояви на деструктивност, агресивност към другите, актове на самонараняване, нарушения в съня, кошмари, нощно напикаване;
• БЕЛЕЗИ ОТ НАРАНЯВАНЕ– синини, насинени очи, фрактури с различна давност(забележими чрез рентген), спирални фрактури (от усукване и извиване на крайници), белези от удари с ръце, от стискане (понякога единственият физически индикатор за сексуално малтретиране), наранявания в гениталната област, бременност или венерически зоболявания (при сексуално насилие), разкъсана лигавица (в ранна възраст – от директен удар или предмет, вкарване насила на шишето с храна), ухапвания (лекар може да различи тези от възрастен човек), попарвания и изгаряния на необичайни места или с определена форма (дълбоките изгаряния е по-вероятно да са били нарочно причинени), отравяне – вътрешни изгаряния от белина или други (ако детето е говорило “мръсни думи”), следи от поемане на алкохол и лекарства, за да заспи.
• ПСИХОСОМАТИЧНИ ОПЛАКВАНИЯ– болест, причинена от прикрит страх или безпокойство (най-чести в предучилищна и начална училищна възраст);
• В ПУБЕРТЕТА И ЮНОШЕСТВОТО– дезадаптивно поведение – въвличане в насилствени връзки, в банди и секти, злоупотреба с алкохол и наркотици (като бягство от реалността), нарушения в съня, храненето – анорексия, булимия, затваряне в себе си, проблеми в ученето и в общуването с връстници, бягства от дома и от училище, депресии, суицидни опити, прояви на агресивност и девиантно поведение.

източник

Децата научават това, което са изпитали
Журнал Психея

Отг:Мама, татко и аз 28 Фев 2010 22:25 #1340

• naia
  • naia's Avatar
  • Senior Boarder
  • Thank you received: 7
Дете не се възпитава чрез побоища и жестокост или чрез пренебрежение или както е отбелязано в скобите по материала "занемаряване". Децата които са били пребивани на свой ред стават насилници. Те не познават друго. Но има една мъдрост....

...Тези, които ви оскърбяват, много са били оскърбявани и не са могли да го надскочат. На тези, които ви оскърбяват гледайте като на болни хора и им прощавайте, защото душите им много са страдали. Те не познават друго освен болката.

Отг:Мама, татко и аз 24 Мар 2010 14:13 #1497

• Kamino
  • Kamino's Avatar
  • Administrator
  • Юлияна Шапкарова
Дискутираме интересна тема в страницата на Сексология и природа на човека във Фанопик. Ако желаете се присъединете, за да споделите мнението си. Малко ми е неприятно да ви осведомявам за неща, които би следвало да следите по естествен начин като фенове или потребители на даден ресурс.
Журнал Психея

Отг:Мама, татко и аз 23 Юли 2010 21:21 #1855

• naia
  • naia's Avatar
  • Senior Boarder
Какви са видовете малтретиране на деца?

За целите на практическата работа се определят четири основни форми на малтритеране на детето:

* физическо малтретиране – всяка неслучайно нанесена увреда на дете от родител или настойник.
* сексуално малтретиране - използуване на дете или юноша от друго лице за получаване на сексуално удовлетворение.
* неглижиране - хронична неспособност на родителя или настойниците да осигурят основните потребности на детето от храна, дрехи, жилище, медицински грижи, образование, защита и надзор.
* психологично малтретиране - което може да бъде както под формата на неглижиране– неспособност на родителя или настойника да обезпечи необходимата подкрепа, внимание и привъзраност на детето или психологично малтретиране – хронични модели на поведение като унижения, обиди, присмех над детето.

Рядко се срещат случаи на деца, пострадали само от един вид малтретиране, например децата, които са физически и/или сексуално матретирани обикновено страдат и от емоционално малтретиране, като загуба на доверието във възрастните, ниско самочувствие, неувереност.

Какво е разпространението?

У нас не са провеждани надеждни проучвания по проблема за насилието. Точната честота на поведението на насилие е неизвестна. Малтретираните деца в САЩ са най-малко 1 млн. годишно. Малтретирането на децата е втората по честота причина за смърт на децата във възрастта до 5 години. За света е изчислено, че годишно са матретирани около 7 млн. деца. В едно от проучванията, по пресмятания е установено, че всяко трето-четвърто момиче и всяко седмо-осмо момче е сексуално малтретирано във възрастта до 18г., като се смята, че истинската цифра е по-висока.

Какви са причините?

Много от родителите-насилници в детството си също са били жертва на физическо и сексуално насилие или са живяли в домове с висока степен на агресивност. Мощна предпоставка за проява на агресия е дългосрочното излагане на болка и физически тормоз. Родители, които са отглеждани и възпитавани по суров и жесток начин, продължават традицията в отношенията със своите деца. В някои случаи те вярват, че методите им са приемлив начин за дисциплиниране. Стресиращите условия на живот, включващи пренаселеност и бедност също се свързват с агресивно поведение и допринасят за физическа злоупотреба към децата. Социалната изолация, недостатъчната подкрепа и употребата на наркотични вещества или алкохол от родителите повишават риска от неглижиране и злоупотреба.Икономическата криза, недостатъчните доходи, безработицата, жилищните проблеми увеличават нивото на стрес и правят семейството уязвимо. Психичните разстройства също са от значение при малтретирането и неглижирането на децата, тъй като оценката и мисловния процес на родителя могат да бъдат нарушени. Депресивни или психотични родители, или тези с тежки личностови разстройства могат да имат неправилна преценка по отношение на децата, нерядко ги виждат като лоши или опитващи се да ги “подлудят".
Някои характеристики на децата, също могат да увеличат уязвимостта им към неглижиране, физическа и сексуална злоупотреба:
* преждевременно родени деца с умствена изостаналост или с физически недъзи
* деца, които плачат прекомерно или са необичайно изискващи
* децата с хиперактивно разстройство са особено уязвими, особено при родители с ограничени възможности за справяне

Обичайно в семейството единият родител е активният физически насилник, а другия пасивно приема насилието. По-често в семейството извършителя на физическо малтретиране е майката. Средната възраст на майките насилвали децата си е около 26г., а средната възраст на бащите упражнявали насилие е 30г. Много от децата преживели насилие произхождат от бедни домове, а семействата са с тенденция към социална изолираност. Сексуалното насилие обикновено се извършва от мъже, въпреки, че жените нерядко мълчаливо приемат насилието. Сексуалната злоупотреба се извършва от познат на детето човек. Насилниците нерядко са били сексуално или физически малтретирани в детството си. В съображение като етиологичен фактор може да се вземе и педофилията.

Отг:Мама, татко и аз 23 Юли 2010 21:28 #1856

• Kamino
  • Kamino's Avatar
  • Administrator
  • Юлияна Шапкарова
Благодаря за ангажираността по тази тема. Въпреки че няма дискусия и е форматирана в информативна, все пак е важно.
Журнал Психея

Отг:Мама, татко и аз 23 Юли 2010 21:33 #1857

• George
  • George's Avatar
  • Junior Boarder
  • Thank you received: 1
Аз мисля, че преди да решиме да ставаме родители е правилно и належащо да посетиме семейния психотерапевт заедно с половинката, за да се види кое как е било организирано в нашето детство и да се избегнат повторения на грешки и изкривени родителски моделирания.

Отг:Мама, татко и аз 23 Юли 2010 21:37 #1858

• naia
  • naia's Avatar
  • Senior Boarder
Затова има кабинети и консултации по семейно планиране, които са направени, за да се използват, а не за да се подхожда несериозно към жизнено важни проблематики. В тези кабинети ни съветват и да си направим пълни изследвания на половата система преди да подхождаме към зачеване на дете. Да се възползваме нали сме вече европейци.

Отг:Мама, татко и аз 25 Юли 2010 11:41 #1859

• Kamino
  • Kamino's Avatar
  • Administrator
  • Юлияна Шапкарова
naia написа:
...Тези, които ви оскърбяват, много са били оскърбявани и не са могли да го надскочат. На тези, които ви оскърбяват гледайте като на болни хора и им прощавайте, защото душите им много са страдали. Те не познават друго освен болката.

Това, което Наиа е написала е напълно вярно. Човек, който много е страдал и много е бил нараняван не познава нищо друго освен болката и страданието. И е много трудно да се намери подход към такъв човек. Да си представим едно животно, което непрекъснато е било малтретирано и психически и физически. По някакъв начин това животно успява да избяга от тези, които го малтретират. Какво би направило? Естествено е да се скрие някъде. Това животно ще е в състояние да превъзмогне дори глада и жаждата за известно време докато не преодолее страха си. Ако се опитаме да говорим нежно и с любов на това животно то ще ръмжи, ще хапе и ще напада, ако се опитаме да бъдем груби с него то ще реагира по същия начин. Така постъпва и дълбоко наранения човек. Ние не си даваме сметка за дълбоко заложените в нас животински инстинкти, чрез които се ръководин. И които се проявяват най-ярко в кризисни ситуации. Появяват се тогава, защото в кризисната ситуация Егото и всичките фалшиви персони които сме си изградили се разпадат. От това можем да си направим извода, кои са съществените и важни неща, които притежаваме. Това са нашата Душа и нашите инстинкти. Малтретираното животно, за което говорех по-горе все някой ден ще трябва да излезе от хралупата си, за да се нахрани и да утоли жаждата си. След време може би ще забележи, че по пътя до рекичката има разни любопитни неща, с които може да си поиграе. По натам може би ще почуства необходимост да потърси и други животни като него, с които да общува, а накрая неминуемо ще се влюби. :)

Проблема при нас хората е, че толкова много сме се отдалечили от Природата и от нейните естествени всеизцеляващи възможности, че сме най-болния биологичен вид на тази планета. Ние не позволяваме на Природата, на Майката Земя да ни лекува, а най-страшното е, че сме и агресивни към нея. На какво ви прилича това? Разбира се. На дълбоко наранения и страдащ човек от цитата, с който започнах мислите си. Но Природата е търпелива, тя знае, че все някой ден ще огладнеем и ожаднеем за знанието, мъдростта, опита и лечението, което тя може да ни предложи.

Кой знае може и да забележим нещо любопитно по пътя си до рекичката....
Журнал Психея

Отг:Мама, татко и аз 24 Сеп 2010 08:36 #1994

• Kamino
  • Kamino's Avatar
  • Administrator
  • Юлияна Шапкарова
История от живота на психолога М. Селигман

Селигман работи в градината си, която много обича и за която полага изключителни грижи. Около него е детето му, Ники, което хвърля трева във въздуха, пее, танцува. Селигман започва да се изнервя от активността на Ники, защото го разсейва от любимото му занимание. След малко той виква да престане да го дразни, а тя се оттегля. Минават няколко минути и детето се връща: „Татко, искам да поговорим.“

„Кажи, мила.“ - отвръща Селигман.

„Помниш ли моя пети рожден ден?! Тогава си обещах, че ще спра да мрънкам и да се оплаквам. Това беше най-трудното нещо, което съм правила. И щом аз мога, значи и ти можеш да престанеш да бъдеш такъв вкиснат мърморко.“

„Тогава осъзнах. Това е момент на просветление за мен. Дъщеря ми удари право в целта. Аз бях един вкиснат, нацупен и малко груб мърморко. Ходех като буреносен облак в дом, изпълнен със слънчева светлина. Всичко добро, което имах в дома си, го имах не заради себе си, а въпреки себе си. В този момент реших да се променя.“

Другите събуждат по-доброто у нас и ни предизвикват да го извадим наяве. Ако егото не ви е твърде голямо, попитайте най-важните за вас хора какви биха искали да ви виждат повече и се постарайте да бъдете такива за тях, за себе си и за взаимното ви щастие.
Журнал Психея

Отг:Мама, татко и аз 11 Окт 2012 16:23 #3109

• Kamino
  • Kamino's Avatar
  • Administrator
  • Юлияна Шапкарова
Уникална семейна снимка от 21-ви век! :) Култова

Журнал Психея
Time to create page: 0.186 seconds
Създадено с Kunena форум
Joomla SEF URLs by Artio

© 2006-2016 Сексология и Природа на Човека - Sexology & Human Nature