Добре дошли, Гост
Username: Парола: Запомни ме
  • Страница:
  • 1
  • 2

ТЕМА: Суеверия, сувенири и талисмани

Суеверия, сувенири и талисмани 27 Ян 2010 13:30 #1184

• n_hope
  • n_hope's Avatar
  • Expert Boarder
  • Здравейте, приятели!
Снощи гледах предавне, в което говориха за суеверията. Реших да предложа тази тема и тук, във форума.
Лично аз не съм суверна към черни котки, 13 ден, черен петък или страх да се върна в къщи, ако съм забравила нещо. / Между другото съм тръгвала с дистанционното на телевизора или подвижната слушалка на стационарния телефон, вместо с мобилния! / :) Но това е друга тема :P и ако искате и това ще коментираме! :laugh:
Но имах период, в който бях убедена, че ако хвърля билетчето от автобуса, с който пътувах до офиса, ще ми се случи нещо лошо - да ме уволнят или нещо друго. Трудно разбираемо осъзнавах го, но си пазех билетчето и толкова! :) Това си беше моето суеверие! :P
Обичам да пиша и се смея, дори "когато ми се плаче"!
Администраторите са забранили публикуването за гости.

Отг:Суеверия 27 Ян 2010 15:46 #1189

• Kamino
  • Kamino's Avatar
  • Administrator
  • Юлияна Шапкарова
  • Thank you received: 54
Суеверията са заложени в гените ни те произтичат от древни времена, когато хората са живели като едно цяло с Природата уважавали са нейните знаци и поличби и са ги следяли много внимателно. Поверията са били средство за оцеляване. В последствие с настъпването на цивилизацията и прогреса все по-малко внимание се е обръщало на различните поверия, легенди, митове. Човека се е отделил от Природата и е започнал да вярва повече на науката и техниката, отколкото на поверията, което е нарекъл суеверия. Поличбите, суеверията и поверията са безброй и са различни за всяка една народност и култура, като много често обаче може да се намерят и близки прилики между преданията и вярванията на различни народи. Много от поличбите, суеверията и поверията са възникнали с цел възпитание, а други за да се предпазваме.

Ето някои по-интересни:
Поверия за любов: Пресоленото ядeне означава влюбена готвачка. Ако се счупи игла, докато шиете, млад мъж мисли за вас. Ако се разсипе цяла кутия кибритени клечки, може да очаквате скорошен брак. Останалите в кутията клечки показват броя на дните, седмиците или годините до брака ви. Ако случайно ударите ръката си в дърво, ще бъдете обичани. Ако случайно ударите ръката си в желязо, не вярвайте на любимия си. Ако счупите пълна с вино чаша, ще намерите трайна любов. Ужили ли ви пчела, скоро ще преживеете силна страст.

Поличби, свързани с бременността. След като разбере, че е бременна, жената не трябва да казва за това на никого до третия месец, за да не загуби бебето. След третия месец от бременността не трябва да се крие, защото трудно проговаря детето после. Не се купува нищо предварително, за да не се роди мъртво, както и не му се мисли име, за да не е предречено. Ако жената е с плоско коремче и вирнато дупе, детето ще бъде момиче, ако е с изпъкнало коремче и сплескано дупе – момче.
Журнал Психея
Юлияна Шапкарова - консултант-терапевт. Емоционални, семейни, професионални проблеми. 0889 42 04 42 ;Този имейл адрес е защитен от спам ботове. Трябва да имате пусната JavaScript поддръжка, за да го видите.

Отг:Суеверия 27 Ян 2010 15:55 #1190

• n_hope
  • n_hope's Avatar
  • Expert Boarder
  • Здравейте, приятели!
Ако оставиш чанта на земята означава бедност. Да не се пуска вода в тоалетната чиния, за да не изтече богатството; да се хвърля сол зад лявото рамо, за да мине лошото и/или просто да приключим с някое събитие, преживяване. Да чукнем на дърво, за да не викаме дявола и т.н. Има много и интересни! Но идеята ми беше по-скоро за лични суеверия, които не винаги съвпадат с познатите ни. Благодаря на Kamino, че отново даде чудесна информация! Ще трябва да си намеря лекциите по антропология, ако има нещо да го напиша.

Отг:Суеверия 27 Ян 2010 16:12 #1192

• Kamino
  • Kamino's Avatar
  • Administrator
  • Юлияна Шапкарова
Ехаа учила си Антропология?! :) Страшно интересна специалност! Давай лекциите да ги публикуваме на статии. Може в Компас например. Ей големи злтца си имам аз, то умни, то интелигентни, то учени.

Компас

А сега да мислим за суеверията. Аз нямам такива мисля като твоето за билетчето, но обичам да си изработвам талисмани и амулети по различни поводи. Е, когато имам време де. Също и много обичам полускъпоценните камъни (и скъпоценните също, ама са скъпички)така че си купувам и камъни и си ги нося със себе си в чанта, обичам и бижута с камъни. Някак си се чувствам добре, приятно, комфортно, защитена, предпазен, което също може да се нарече суеверие от гледна точка на науката и цивилизацията. Аз и за това съм писала в профила си в Шехеразада: "ексцентрична" и "екстравагантна", понякога прекалявам с бижутата и амулетите. Обаче пък като си помисля негърките колко бижута носят - гривни, гердани, а това си е част от тяхната традиционна култура, тези които все още я спазват де. Та аз съм доста скромна в украсата си, ако се сравня с тях. :)
Журнал Психея
Юлияна Шапкарова - консултант-терапевт. Емоционални, семейни, професионални проблеми. 0889 42 04 42 ;Този имейл адрес е защитен от спам ботове. Трябва да имате пусната JavaScript поддръжка, за да го видите.

Отг:Суеверия 28 Ян 2010 09:55 #1199

• n_hope
  • n_hope's Avatar
  • Expert Boarder
  • Здравейте, приятели!
В българската възрожденска къща огнището е било централно място за дома, събиране на семейството там, като жените са седели отляво, мъжете отдясно. Центърърът на двора също - спомнете си дървото от "Гераците" и какво се случва и какво преживява старият Герак, след като е отсечено. Също да не се ръкуваме през прага, защото там се намирали добрите духове на дома.
Или когато се строи мост или къща се вграждала сянката на "най-личната мома"...
Суеверията са свързани с езическите времена и с митологията. За това по-подробно - друг път.
Но и ние си създваме такива, нямащи общо с "известните", прикриващи страх и притеснение. Моят си беше от типа "Страх лозе пази". Страх от неодобрение и недооценяване.

Отг:Суеверия 29 Ян 2010 19:37 #1206

• Merichka
  • Merichka's Avatar
  • Expert Boarder
  • Когато в дълбокото намериш бисер, изведи го с длан
  • Thank you received: 5
ЕСКИЗ

Огнището е важно място във всяка къща,
да знаеш огън, че те среща, щом се връщаш.
От прашен път, измолил себе си, приседнал
до Боджака, с тютюна и с медното джезве.
Комин се застроява още от основите,
миросан с пъпки дрянови за здраве и късмет.
И бъдника от дъб ще го възправим косо,
до ръжена, с който разриваме искряща жар.
По пепелта и сива ще гадаем и предричаме,
от злите сили ще ни пази, както свят олтар.

...за някоя от Коледите...
Le passй n\'existe plus, le futur ne t\'appartient pas, aujourd\'hui est un cadeau et c\'est pourquoi on le nomme Prйsent!!!

Отг:Суеверия, сувенири и талисмани 10 Мар 2010 19:04 #1378

• Kamino
  • Kamino's Avatar
  • Administrator
  • Юлияна Шапкарова
Нека разширим малко тази тема. Какви сувенири харесвате? Каква роля изпълняват те в живота ви, важна или просто са украшения за дома? Имате ли си някакви специални предмети с особена ценност и важност?. Например наскоро попаднах на един сайт за онлайн продажби на сувенири и в него има красиви декоративни самурайски мечове. Аз съм виждала такива в домовете на хора любители на Японияи и на нейните традиции и култура. Интересното е, че мечовете са си съвсем истински, метални, острието си работи, декоративни са в смисъл, че обикновено са окачени на стената и с тях не се режат глави, нито пък собственика им планира сеппуко. :)
Моите декоративни предмети или талисмани, ако искате за дома са много. Особено в моята стая има какво ли не?! Само самурайски меч още не съм окачила някъде. :laugh: Иначе имам един индиански капан за сънища, две статуетки на Буда и на Бог Хотей - бог на общуването, веселието и благополучието от източния пантеон. Имам един красив кокосов орех символ на африканските традиции, а също и едно дървено изображение на индиански вожд. Още имам два аквариума пълни с миди, охльови и камъчета, в които понякога сипвам вода, една голяма раковина, в която пее морето, когато я доближиш до ухото и самороден планински кристал колкото педята ми, необработен. На онази Антика, моята лампа от началото на 20-ти век, за която писах едноименния разказ виси малка метличка, за да гони злите духове :), а също и амулет с камбанки и монети, за да привлича добрите духове :) Върху една от секциите ми, които са ниски има три вази с изсушени растения - жита, розмарин и други треви. Ами в общи линии е това. Едни познати веднъж казаха: "Сякаш се намираме в някаква вълшебна приказка, в стаята на някоя фея, толкова интересни работи си имаш." "Е, фея е много деликатно казано отговорих аз."

Сега видях едни чудесни статуетки на Сови, които много ми харесаха, продават се в комплект по 3 с различен размер, но може да се купи и единична бройка. Аз изпитвам голяма обич към Совите и към хората, които са родени под знака на тази тотемна птица. Дори ако сте забелязали в сайта, в секцията Природа на човека, картинката е на Сова или Бухал. Харесах си и един индиански тотем, който наподобява техните тотемни стълбове, но е по-малък и се окачва на стената. Също възнамерявам да си купя лула, която също ще има декоративна роля и ще е амулет.
Журнал Психея

Отг:Суеверия, сувенири и талисмани 14 Мар 2010 19:49 #1432

• n_hope
  • n_hope's Avatar
  • Expert Boarder
  • Здравейте, приятели!
Такива дърворезби са много ценни, не само заради символите, които изразяват, а и заради изработката.

Отг:Суеверия, сувенири и талисмани 14 Мар 2010 20:02 #1433

• n_hope
  • n_hope's Avatar
  • Expert Boarder
  • Здравейте, приятели!
Суверията са свързани със страха от неизвестното и желанието да се успокоим и намерим вътрешна опора. И с вярата, че сила и енергия, по-големи от нас, ни закрилят, както от големи беди, така и в ежедневието ни.
Изразът на суеверието е извършване на определени ритуали - жест на подкрепа /лична и на друг/, носене на определени предмети, на извървяне на точно определен път или /не/вършене на определени неща в даден момент.
Напр. да се завъртиш три пъти около себе си, ако се върнеш в къщи или офиса за нещо; чукането на дърво или щирането на ухото; или чувала съм от Стоянка Мутафова, че, ако изтърват актьорите листовете с пиесата си на земята, да седнат веднага отгоре, за да не падне пиесата. Дори кръстенето понякога е от суеверие, а не набожност.
Дребни жестове и ритуали, за които дори не усещаме, че ги правим - несъзнателно е и автоматично - ни помагат да се справим с напрегнатото ежедневие и да вярваме, че някой или нещо ни пазят и ще оцелеем - физически и емоционално.

Отг:Суеверия, сувенири и талисмани 14 Фев 2012 22:23 #2791

• П. Г. А.
  • П. Г. А.'s Avatar
  • Fresh Boarder
  • Thank you received: 2
Аз пък винагим се стараех да влизам навсякъде с десния крак, за да ми донесе това успех. :) Напоследък, не до правя, май... :cheer:
n_hope писа:
...черни котки...
Не мога да разбера суеверията спрямо тях. :huh: А изглеждат токлова нестандартно и интересно. B)

Отг:Суеверия, сувенири и талисмани 15 Фев 2012 10:06 #2794

• Kamino
  • Kamino's Avatar
  • Administrator
  • Юлияна Шапкарова
Kamino писа:
Също възнамерявам да си купя лула, която също ще има декоративна роля и ще е амулет.

Хехе вече не е само възнамеряване, купих си лула и дори пуших с нея. :) Но разбира се лулата си е силен мъжки атрибут и аз предпочитам тя да си остане такъв. Не бих пушила никога лула пред мъж, не бих го направила и на публично място. Моята лула е по-скоро за някои ритуални цели.

Аз също не разбирам суеверията спрямо черните котенца. На мен са ми любими, имала съм две такива котки. Едната си изживя 9-те живота и почина, а другата я заведох на вилата. На нея толкова и хареса свободата, че не пожела да се върне. Просто не позволи да бъде вкарана в кошницата за пренос-превоз на котки. Тогава за първи път видях на какво е способна побесняла черна котка. И не само видях, но и усетих, изподра ме, изпохапа ме. Свирепо животно ей! А уж беше едно такова миличко, пухкаво домашно котенце. Природата я промени за няма и 20 дена. А беше родена в домашни условия, от майка, която също е домашна котка и баща също домашен котарак.

След този случай приключих с отглеждането на домашни любимци в апартамент. Животните трябва да са свободни.
Журнал Психея

Отг:Суеверия, сувенири и талисмани 15 Фев 2012 11:17 #2797

• П. Г. А.
  • П. Г. А.'s Avatar
  • Fresh Boarder
Има ли разлика при пушенето на обикновени цигари и лула? Има ли разлика във вида на тютюна? Какви са ритулните цели? :)
И котката избяга или просто остана на вилата? :huh: Изглежда, на нея и е харесало там, все пак, дивото зове, в някаква степен.

Отг:Суеверия, сувенири и талисмани 15 Фев 2012 19:19 #2798

• Kamino
  • Kamino's Avatar
  • Administrator
  • Юлияна Шапкарова
Има разлика между двата вида тютюн. За лула е много ароматен, сортовете са други, обработката на тютюна е различна и др.

Ритуалните цели са езически и ще ги запазя в тайна. :)

Котката остана да живее в гората около вилата. Той беше мъжки, биеше се с другите, местни мъжки котараци и дори успя да си извоюва територия. Изобщо направи удивителни неща за роден и отрасъл в домашни условия котарак. :)
Журнал Психея

Отг:Суеверия, сувенири и талисмани 15 Фев 2012 20:51 #2802

• П. Г. А.
  • П. Г. А.'s Avatar
  • Fresh Boarder
Kamino писа:
Има разлика между двата вида тютюн. За лула е много ароматен, сортовете са други, обработката на тютюна е различна и др.

Ритуалните цели са езически и ще ги запазя в тайна. :)
Рязаният тютюн е за лули, нали? За ритуалните цели е ясно, детайли не са необходими, все пак, ритуалът е личен... :)
Kamino писа:
Котката остана да живее в гората около вилата. Той беше мъжки, биеше се с другите, местни мъжки котараци и дори успя да си извоюва територия. Изобщо направи удивителни неща за роден и отрасъл в домашни условия котарак.
Още ли броди в горите около вилата? :) Интересно, само за 20 дни и не е искал да се върне в апартемента. :dry: Чел съм, че всеки котарак маркира своя територия, най -малка била при кастрираните мъжки, а най -голяма -при активните екземпляри.

Суеверия, сувенири и талисмани 16 Фев 2012 19:24 #2805

• Kamino
  • Kamino's Avatar
  • Administrator
  • Юлияна Шапкарова
Една интересна статия за лулите и тютюна

Да изневерим с лула

Преди три-четири поколения лулата беше почти задължителен аксесоар на уважаващите себе си мъже, а пушенето се приемаше като естествено и почтено занимание. Днес, както и преди 500 години, лулата отново попадна сред предметите по-скоро на лукса, отколкото от първа необходимост, а тютюнът от панацея отново се приема за отрова. Тази статия е посветена на лулата, тютюна и на правилното им използване. Вярва се, че първите, които започнали да пушат тютюн били коренните жители на Америка преди повече от три хиляди години. Съдейки по археологическите разкопки, най-древните пушачи били индианците маи. Не след дълго изкуството на тютюнопушенето достигнало своя разцвет при ацтеките и племената на Северна Америка. Материалите за направа на лули били най-различни: от древни видове тръстики до парчета дърво, стебла от царевица и морски раковини. Любопитно е, че у жителите на този регион се срещали и многофункционални лули. Например, в арсенала на индианците имало лули - томахавки, дълъг чибук, който служел едновременно както за пушене, така и като брадва. Жителите на Южна Америка предпочитали да изрязват лули от дърво, като изработвали уникални форми. Както и северните им братя, южняците украсявали своите приспособления с изображения на живи същества, а понякога придавали на лулите животински форми. Освен лулите в известната ни днес форма, древните индианци от Южна Америка правели и раздвоени приспособления, предназначени за вдишване на дима през носа: два къси края се поставяли в ноздрите и така тогавашните индианци се наслаждавали на тютюневия дим. Когато Колумб пристигнал на островите от Карибския басейн, нито той, нито екипажът му знаели нещо за тютюна. Ето защо видът на аборигените, «пиещи дим», станал за пътешествениците едно от най-удивителните зрелища. Не е чудно обаче, че на връщане те взели и тютюневи листа, както и семена и разнообразни лули, подарени им от индианците. Лулите се правели от дърво, както и от други материали: сплави на олово, сребро, порцелан и даже стъкло. Но най-разпространеният материал дълго време оставала глината. В края на първата половина на XVIII век австрийският граф Андраши по време на посещението си в Турция получил като сувенир къс бял камък. Камъкът външно приличал на глина, а Андраши направил от него лула. В резултат приспособлението, направено от морска пяна, станало най-известното в света. Едва по-късно за универсален и най-вече дълготраен материал за лули бил признат бриара – особен тип растение, намиращо се в Средиземноморието. Голяма част от най-ценни лули, предлагани в днешно време, например, лулите Dunhill, които е пушил дори и Сталин, също са направени от бриар. Започваме с италианците, чиито лули са разпространени по целия свят. Преди всичко, следва да споменем такива марки като «Savinelli», «Paronelli», «Gasparini» и «Rossi». За колекционерите особено ценни са екземплярите от цял къс черно дърво, изработени от «Rossi», специално за руския военно-морски флот през 1905 г., когато страната обявила война на Япония. Втората по значимост страна в производството на лули, според експертите, е Франция. Там ежегодно се произвеждат над 500 хиляди екземпляра. Най-голямата фирма е «Butz Choquin» в Сен-Клод. Интересно е, че френските лули са били много популярни до, а и след Първата световна война, като ги предпочитали даже англичаните, в частност, небезизвестният сър Алфред Дънхил. Достойнствата на френските лули били в това, че те почти винаги били снабдени със система за опушване. Освен Италия и Франция не може да не споменем Великобритания и Ирландия. В наши времена именно англичаните водят в дела на разпространение и популяризиране на класическите форми на лулата. Добре познати на всички ценители са марките «Dunhill», «Peterson», «Charatan» и «Parker». Не по-малък интерес за познавачите представляват и авторските лули. Много често те се отличават с високо качество и виртуозно техническо изпълнение. В Русия признати създатели на авторски лули са А. Ярошевски от Москва и В. Гречухин от Санкт-Петербург. Ако решите да попълните редиците на дълбокомислените пушачи на лула, помнете, че покупката не се ограничава със закупуването на тръбичката. Ще ви бъдат необходими още: специална запалка; нож за изчистване на лулата от нагара; «лъжица»за пълнене на лулата; пепелник с корково дъно, позволяващ натъпкването на тютюна да не поврежда лулата; средства за изчистване на чибука и мундщука… Няма да е излишна и специална торбичка за тютюн за неговото съхранение и носене. При избора на лула, трябва да се убедите дали е направена максимално висококачествено, както и да и обърнете внимание на размера. Ние препоръчваме да започнете с права лула, с голям балон (диаметър около1,5 см.) и със стени, достатъчно дебели, че да не се нагряват по време на пушене. Мундщука е добре да бъде акрилен или ебонитов. Много от тютюните за лула са ароматизирани. Най-разпространени са ароматите на слива, вишна, манго, ванилия, уиски, ром и вино. Американските тютюни са най-леки, френските - най-тежки, а датските се отличават с подправки. За начинаещите пушачи е по-добре да изберат по-лек тютюн. Не трябва да забравяте, че колкото по-голям е балонът, толкова по-едро нарязани трябва да бъдат тютюневите листа. За неголям балон изберете тютюн с меки и тънки листа. Помнете, че е необходимо лулата да бъде правилно запалена. Важно е още първият път да се създаде тънък слой нагар от вътрешната страна на балона, който впоследствие да защитава стените от прогаряне и влага. Експертите често спорят, как е правилно да се пали лулата. Първият способ се състои в това, че първият път се пълни едва една четвърт от балона с тютюн. С кръгови движения се опушва цялата повърхност на тютюна, като едновременно се правят кратки и чести вдишвания. Цялата повърхност на тютюна трябва да се запали, а тогава, когато горящите частици се повдигнат, опитвайки се да излязат от лулата, тютюнът трябва да се загаси с «лъжицата» и след това да се разпали отново и да се изпуши до край. Следващият път количеството на тютюна в чашката трябва да се увеличи до средата на балона, а след това до 3/4, докато накрая чашката да се запълни изцяло. Според втория способ, балонът от първия път трябва да се запълни изцяло, но тютюнът да не се пуши до край. Счита се, че в този случай по-малко се уврежда долната част на лулата. След това, когато тютюнът бъде напълно изпушен, лулата трябва да съхне в продължение на 12 часа във вертикално положение, след това процедурата се повтаря още 5-6 пъти. Дебелината на основния нагар на стените трябва да бъде 1-1,5 мм., а излишъкът се почиства добре с ножчето. Научете се да тъпчете тютюна. След като сте приготвили лулата си за употреба, идва време да пушите. Правилният метод е такъв: най-отдолу, на дъното тютюнът лежи свободно, а най-отгоре е плътен. За да натъпчете тютюна, го сипвайте на порции, всяка от които натиснете с «лъжицата». В резултат на натиска натъпканият тютюн леко пружинира.

Как да пушите с лула

Не гълтайте дима като при пушенето на цигара. Достатъчно е само да го подържите в уста, да вдъхнете вкуса и да изпуснете след 2-3 сек. Ако по «цигарена» привичка все пак гълтате дима, то правете това не с всяко вдишване, а редувайте през две-три «подръпвания», за да не изгасне лулата. Най-важно е да внимавате лулата да не прегрее. Писателят Марк Твен веднъж казал: «Много хора биха искали да пушат лула, но малцина умеят да го правят». В този случай, имащият репутация на «хумористичен» писател, Твен бил максимално сериозен. Няма спор: умението да владееш лулата е истинско изкуство, изискващо знания, внимание и опит. За индианците тютюнът бил не просто растение, способно да внесе в живота им удоволствие и отпускане. Той служел като проводник към света на духовете и сам се явявал такъв. Индианците имали силна никотинова зависимост и затова боготворили тютюна. С помощта на дима индианците общували с предците си, лекували болести, търсели застъпничество от боговете и решавали различни и много важни въпроси.

източник
Журнал Психея
  • Страница:
  • 1
  • 2
Time to create page: 0.169 seconds
Създадено с Kunena форум
Joomla SEF URLs by Artio

© 2006-2016 Сексология и Природа на Човека - Sexology & Human Nature