истината е някъде тук...

Te Quero SexNature.org

В момента 6 госта и 1 потребител онлайн
  • doktora

Усмихни се

Посл. съобщение: 2 hours, 55 minutes ago
  • славкР: светле здр
  • suso : :$
  • suso : ;)
  • svetlana : а сега наистина-до утре
  • svetlana : вълчо в профила ми има скайп и поща...не се крия и ако решиш-обади се
  • Kamino : лека нощ
  • svetlana : лека нощ на всички
  • svetlana : ако ме виждаш да знаеш че ми е приятно да те срещам
  • svetlana : здравей черен вълчо
  • svetlana : едно нещо за теб камино оставих в пощата лека нощ

Регистрирай се, за да чатиш!

Премини на кирилица!

Buenos dias






Забравих си паролата
Да се запознаем?

...

Advertisement

Мъдрост

Никога не сядай там, където могат да ти кажат „Стани“.
 
Начало Матрицата Проблемът “Агар и Сара”
Проблемът “Агар и Сара”

 или за философията като слугиня на теологията

Автор: Константин Байрактаров (MasterGo)

 Първа част

Философската мисъл в Далечния Изток - Индия и Китай, израснала първоначално от мита и религията и на свой ред естествено породила нови идеологии и религии, които са резултат от търсенето и прилагането на идеали за хармонично общество и достойно човешко съществуване. В Западния свят е текъл аналогичен процес, осъществил се е преходът от мита към логоса и така се родила философията, която претърпяла едно впечатляващо развитие в продължение на около 1000 години. Дотук развитието на духовността било в съзвучие с развитието на духовността в Далечния изток. Философската традиция на Запад за съжаление в първите векове на новата ера била прекъсната. Станало така, че “освобождавайки се мита, философията се оказала пред друг тиранин.

В продължение на 1300 години – от V до XVIII век – мястото на природния Космос заел свръхприродния бог, а ролята на древногръцкия “логос” изпълнявала мистичната вяра. През тази епоха и светската власт постепенно станала зависима от църковната, която умишлено създавала най-различни легенди, обосноваващи привилегированото положение на римската църква.” [3, с.162]. Философията станала слугиня на християнската теология и загубила своя автентичен вид и античен блясък. Християнството не без помощта на грубата сила и фанатизма се наложило в духовния живот на Европа.

Тази мрачна картина за някои може да изглежда пресилена и да оправдаят “духовната тирания” на Христовата религия с доводи от типа, че християнството е закономерно и необходимо явление в хода на историческия процес, или, че появата на Христос в света е свръхестествено събитие, а личността на богочовека не може да се редоположи сред най-мъдрите на земния свят, защото мъдростта и знанията на Спасителя идвали от Бога. Но това са съмнителни постановки, които почиват изключително на религиозната спекулация, целяща манипулиране на човешкото съзнание и поставянето му в тесни и ограничени мисловни рамки.

От гледна точка на добрата историчност трябва да се отбележи, че християнството се налага като основна религия в Римската империя и изиграва ролята на обединителен фактор за Европа, което се оказва също един мит. Вярно е също, че социалните, политическите и икономическите предпоставки обуславят причинно приемането на християнската религия в първите векове на новата ера. Въпросът обаче опира не толкова до това, защо и как е станало това, а колкото до това, какво е въздействието на християнството върху духовния живот на Европа и какви са били последиците за философията и философстването.

следва...




  Бъди първия оставил коментар

Добави коментар
  • Моля, придържайте се към темата.
  • Атаки към когото и да било, както и коментари на латиница ще бъдат изтрити.
  • Моля не използвайте кометари, за да вмъквате реклами. Подобни коментари ще бъдат премахвани без допълнителни разяснения.
Име:
Заглавие:
Коментар:

Режим на клавиатурата:

 
< Предишен   Следващ >
© 2008 Сексология и Природа на Човека - Sexology & Human Nature